Hareketsizlik ömrü kısaltıyor

Bilimsel Çalışmalar
İnaktivite yılda 3,2 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Göğüs ve kolon kanseri vakalarının yüzde 25’i, diyabetin yüzde 27’si, iskemik kalp hastalığının ise yüzde 30’u da aynı nedende...
EMOJİLE

İnaktivite yılda 3,2 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Göğüs ve kolon kanseri vakalarının yüzde 25’i, diyabetin yüzde 27’si, iskemik kalp hastalığının ise yüzde 30’u da aynı nedenden kaynaklanıyor.
 
Avustralya’da yapılan ”hareketsizlik” araştırmasının sonuçlarına dikkat çeken Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, hareketsiz yaşamın her yıl 3,2 milyon insanın ölümüne yol açtığını bildirdi. Araştırmaya göre, günde 8-11 saatini oturarak geçiren kişilerin ölüm riskinin (obezite, kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklarla) yüzde 15 artığını belirten Demirel, günde 11 saatten fazla oturanlarda ölüm riskinin 4 saatten az oturanlara göre yüzde 40 fazla olduğunu söyledi.

Demirel, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre hareketsizliğin birçok ülkede hızlı bir şekilde yaygınlaştığını ve kanser, kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, tip 2 diyabet, kemik erimesi gibi birçok hastalığın artışına neden olduğunu vurguladı.

”Egzersiz İlaçtır” sloganıyla, fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamının bir parçası haline getirmeyi hedeflediklerini işaret eden Demirel, fiziksel hareketsizliğin dünya üzerinde ölüme neden olan risk faktörleri arasında 4. sırada yer aldığını vurgulayarak şunları söyledi:

”Kentleşme ile gelen iş temposundaki artış ve zamanı verimli kullanma kaygısı, ulaşım alışkanlıklarımızın değişmesine neden oldu. Artık bir yerden diğerine ulaşmak için yürümüyor, araba ya da toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Bu durumda hareket eden aslında biz değil araçlar oluyor. Çalıştığımız ortamlar ve çalışma şeklimiz de değişti. Artık plazalar içerisinde yaşıyor, asansör kullanıyor ve bilgisayar başında uzun vakitler geçiriyoruz. Üst kattaki iş arkadaşımızla bir konuyu paylaşmak için yanına gitmek yerine telefon veya e-postayı kullanıyoruz. İş gününün sonunda evimize vardığımızda da durum fazla değişmiyor. Gelişen teknoloji ile evlerimize giren çok sayıda TV kanalı, renkli yüksek çözünürlüklü görüntüler uzun süre hareketsiz kalmamız için cazip bir ortam sunuyor.”

DÜZENLİ EGZERSİZ VE HAREKET İNSAN ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Araştırma sonuçlarına göre hareketsizliğin, 60 yaş altında 670 bin kişinin erken ölümüne sebep olduğunu vurgulayan Demirel, ”Ayrıca göğüs ve kolon kanseri vakalarının yüzde 20-25’i, diyabetin yüzde 27’si ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’u da fiziksel hareketsizlikten kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Demirel, düzenli egzersiz yapmanın ve hareketli yaşam biçiminin birçok sağlık probleminin önüne geçerek insan ömrünü uzattığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

MOLALARI HAREKET EDEREK DEĞERLENDİRİN
”Dünyada giderek aktif ofis yaklaşımı benimseniyor. Çalışma masaları ve ofis sandalyelerinin dizaynında kişilerin mümkün olduğunca ayakta çalışabileceği veya daha hareketli olabileceği yaklaşımlar benimseniyor. Çalışma saatlerinizin çoğunu masa başında oturarak geçiriyorsanız, çalışırken verdiğiniz molaları oturarak değil hareket ederek değerlendirebilirsiniz. Bilgisayarınızdan belirli aralıklarla ayağa kalkıp hareket etmek için uyarı almak veya saatinizin sizi uyarmasını sağlamak mümkün. Bir diğer öneri, beli bir işi yaparken ayağa kalkıp yürümenin tercih edilmesi olabilir. Özellikle cep telefonu ile konuşma zamanlarınızı ofis içinde dolaşarak geçirmeniz buna güzel bir örnek olabilir. İş dışı vakitlerinizi de hareketlendirmek mümkün. Araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilir. Aracınızı gideceğiniz yerin uzağına park edebilir veya otobüsten bir iki durak önce inebilir ve gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Evinizde ise televizyon karşısında oturarak geçirdiğiniz zamanı azaltabilir veya belli zaman dilimlerine bölebilirsiniz. Üstelik evinizde yapacağınız gibi ev dışında da çocuklarınızla hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Hafta sonlarınızı ise yürüyüş, bisiklet gibi hareketli aktiviteler ile değerlendirmeniz mümkün.”

ntvmsnbc.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme