Hangisi daha sağlıklı?

Bilimsel Çalışmalar
ABD Stanford Üniversitesi uzmanlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda, daha “sağlıklı” olarak bilinen organik gıdaların geleneksel gıdalardan besin değeri açısından farklı olmadığı beli...
EMOJİLE

ABD Stanford Üniversitesi uzmanlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda, daha “sağlıklı” olarak bilinen organik gıdaların geleneksel gıdalardan besin değeri açısından farklı olmadığı belirlendi. Bu araştırma hakkında düşüncelerini sorduğumuz uzmanların bazısı bu görüşün ABD’nin ticari kaygısını yansıttığını söylerken, bazı uzmanlar ise “Organik ile geleneksel gıda arasında bir fark yok” görüşünü belirtti.

‘Organik tercih edilmeli’

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hacer KAYA:

ORGANİK gıdalar ile normal tarım ürünleri genel anlamda birbirlerine yakın besinler. Organik ürünlerde kimyasal kalıntılar ve hormonlar çok daha azdır ve bu yönüyle normal gıdalardan farklılaşır. Gelişim çağında organik gıdalar tercih edilmeli, sonrasında ise ulaşılabilirlik gözetilerek organik ürünler tercih edilmelidir diye düşünüyorum.

‘Organik sağlıklı’

Diyetisyen Dr. Ender SARAÇ:

TECRÜBEME göre “hakikaten organikse” sağlıklıdır. Bir ürünün ekolojik olabilmesi için en az 3 sene toprağın nadasa bırakılması gerekiyor. Organik daha sağlıklıdır. Yapılan araştırmalarda organik ürün satılan dükkânlarda ürünlerin yarısının organik olmadığı ortaya çıkmış durumda. “Gerçek organikse” sağlıklıdır diyorum.

‘Aralarında hiçbir fark yok’

Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Perihan ARSLAN:

ORGANİK gıdalar ile geleneksel gıdalar arasında bence de bir fark yok. Organik gıdalar, normal besinlerden sadece kimyasalları daha az içermesi yönüyle farklılaşıyor. Ama organik olarak ürünlerin nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmiyoruz. Pörsümüş gıdalar pazarlarda organik gıda adı altında satılıyor. Bu ürünlerin gerçekten organik olup olmadıkları noktasında denetim yapılıp yapılmadığını da bilmiyoruz.

‘Tek bir çalışma yeterli değil’

İTÜ Gıda Müh. Böl. Bşk. Prof. Dr. Dilek BOYACIOĞLU

MÜNFERİT bir çalışma. Organik gıdaların yetiştirilmesinde kimyasal maddeler daha az kullanılıyor. İlaç kalıntıları yönünden organik gıdalar, geleneksel gıdalardan daha düşük miktarda kimyasal içeriyor. Bir tek çalışma üzerinden “Organik gıdalar ile geleneksel besinler aynıdır” değerlendirmesi yapılamaz. Dünyanın her yerinde çalışmalar yapılıyor. Tüm çalışmaların ortak analizinden çıkacak sonucun daha doğru olacağını düşünüyorum.

‘ABD’nin ticari kaygısı etkili’

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim YETKİN:

BU çalışmayı inandırıcı bulmuyorum. Binlerce araştırma yapılıp organik gıdanın faydası ortaya çıkarken doğruyu yansıtmıyor. ABD, GDO’lu besin ve kimyasal ilaç üretiminde dünya lideri. Tarımsal alandaki tekeli elinde tutmak isteyen ABD’nin ticari kaygılarına yönelik bir “bilimsel çalışma” ve ben buna inanmıyorum. Organik ürünler daha sağlıklı.

Habertürk

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme