Bilimsel Çalışmalar

Güneş ışınları gölgede bile zarar veriyor

Çocuklar, vücutlarında su kaybının daha hızlı gerçekleşmesi nedeniyle sıcak havadan daha fazla etkileniyor. Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, ultraviyole ışınlarının özellikle 1 yaş..

Güneş ışınları gölgede bile zarar veriyor

Çocuklar, vücutlarında su kaybının daha hızlı gerçekleşmesi nedeniyle sıcak havadan daha fazla etkileniyor. Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, ultraviyole ışınlarının özellikle 1 yaş altındaki bebeklerin cildini olumsuz etkilediğini belirtti.
Güneş ışınlarının ultraviyole etkisinin insan derisinde yıllar içinde birikerek cilt kanserleri ve diğer cilt hastalıklarına yol açabildiğini söyleyen Canural, çocukların güneşte kalma süresinin 10 dakikayla başlayıp yavaş yavaş artırılması ve mutlaka yüksek koruyuculuğu olan kremler kullanılması gerektiğini vurguladı.

"Kremler sadece güneş ışınlarının en dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arası deniz kenarında değil, bebekler açık havada gezdirilirken bile sürülmeli." diyen Canural, "Güneş ışınları, saat 16.00’dan sonra da gölgede bile çocuklara ve hassas ciltli bebeklere yansıyarak olumsuz etkileyebiliyor. Uzun süre güneşe maruz kalındığında, ciltte önce birinci derece kızarıklık oluşur. Daha uzun süreli hasarlarda, cilt üzerinde su dolu ikinci derece kabarcıklar izlenir. Birinci derece yanıklarda soğuk kompres yapılmalı, nemlendirici ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İkinci derece yanıklarda da soğuk su uygulanmalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer çocuğunuz açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı, renkli gözlü, çilli ise güneş yanıklarına karşı daha hassastır." diye konuştu.

Canural, sıcak çarpmasında çocuğun üzerindeki giysilerin çıkartılması, ateşinin düşürülmesi ve vücudunun soğutulmasının sağlanması ve ardından sağlık merkezine götürülmesi gerektiğini söyledi. Canural, "Çocukları sıcak çarpmasından korumak için bol su içirilmeli, burnu kanayan çocuğun da kafasını öne doğru eğmeli." dedi.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL