Bilimsel Çalışmalar

Gözün Seyiriyorsa Dikkat!

Göz seyirmesi, genellikle önemsenmez. Ancak uzmanlar, göz seyirmesinin hafife alınmaması gerektiğini ve uzun süren göz seyirmesinin hastalık belirtisi olabileceğini kaydediyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Yetkin Özgan, bir kişide uzun süre devam..

Gözün Seyiriyorsa Dikkat!

Göz seyirmesi, genellikle önemsenmez.

Ancak uzmanlar, göz seyirmesinin hafife alınmaması gerektiğini ve uzun süren göz seyirmesinin hastalık belirtisi olabileceğini kaydediyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Yetkin Özgan, bir kişide uzun süre devam eden göz seyirmesinin önemine şu sözlerle dikkat çekti:

"Bir kişide göz seyirmesi varsa ve 3-5 gün içinde düzeliyorsa çok sorun etmeyebiliriz. Ancak 15 gün oldu ve hala geçmiyorsa öncelikle refraksiyon muayenesinin yani ayrıntılı bir göz muayenesinin mutlaka yapılması gerekir. Bir kişide refraksiyon kusuru varsa yani miyop, astigmat, hipermetrop varsa ve farkedilmiyorsa bu bize bir sinyal olabilir. Veya bir kişide refraksiyon kusuru var, gözlük kullanıyor ama numaraları değişmişse yine aynı şekilde sinyal verebilir."

Seyirme, Eğer Çocuklarda Görülüyorsa…

Özgan, çocuk yaş grubunda böyle bir durumun varolması ve farkedilmemesi halinde ise görme tembelliği denilen bir sorunla karşılaşıldığını dile getirdi.

Muayene Oldunuz ve Göz Seyirmeleriniz Durmuyor…

‘Ben muayene oldum, bir rahatsızlığım yok fakat yine de göz seyirmelerim durmuyor’ diyorsanız…

"Genellikle çok okuma, çok bilgisayar, klima kullanımı, uygun ışığın olmaması, uygun okuma ortamının olmaması gibi faktörlerden de olabilir. Nadiren de olsa göz kapaklarında iltihaplanma ya da göze yabancı bir maddenin girmesinde de görebiliyoruz."

Klima Kullanımına da Dikkat !

"Gözyaşı film tabakası gözün yüzeyini kaplayarak gözün konforunu sağlar, saydamlığını sağlar, gözün rahatlığını sağlar. Uzun süren klima kullanımında gözyaşı film tabakasındaki kırılmalardan dolayı göz kuruyacağı için sürekli gözü açıp kapama, kırpma hareketi olacaktır. Dolayısıyla uzun süre klima kullanımı göz sağlığı için dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesidir."

Göz Sağlığımızı Korumak İçin…

* Yapmamız gereken gözümüze çok yüklenmeyeceğiz. Yani gün içerisinde bilgisayarı çok kullanıyorsak en azından evde azaltacağız.

* Televizyonu azaltacağız.

* Okuyorsak da yumuşak tonlar, parlak ışıklar yerine yumuşak tonlu ışıklarda gözümüzü biraz dinlendireceğiz ki gözümüz artık bize yeterince ilerde faydalı olabilsin.

* Özellikle hafif nemlendirici kremler sürdükten sonra göz kapaklarını çok bastırmadan hafif ovalayarak masaj gözü dinlendirmekte faydalıdır.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL