Göğüs ağrısı 30 dakikayı geçiyorsa dikkat!

Bilimsel Çalışmalar
Kardiyoloji Uzmanı Dr.Sabri Demircan Akşam’a yaptığı açıklamada; göğüs ağrısı, oldukça sık karşılaşılan ve kalp hastalığından kaygılanan kişilerde ilk olarak kalp krizini akla getiren bir şikaye...
EMOJİLE

Kardiyoloji Uzmanı Dr.Sabri Demircan Akşam’a yaptığı açıklamada; göğüs ağrısı, oldukça sık karşılaşılan ve kalp hastalığından kaygılanan kişilerde ilk olarak kalp krizini akla getiren bir şikayettir. kalp damar hastalığı daha çok belli yaş üzerindeki (erkeklerde 40 yaş üstü, kadınlarda 55 yaş üstü veya menopoz sonrası) ortaya çıkar. Uygun yaştaki bir kişide eğer birazdan bahsedeceğimiz özelliklerde göğüs ağrısı olması durumunda kalp damar hastalığı akla gelmelidir. Göğüs ağrısından yakınan kişi sigara içiyor, kan basıncı yüksek, şeker hastalığı ve ailede damar hastalığı öyküsü gibi risk faktörlerini de taşıyorsa bu durum mutlaka değerlendirilmeli, ağrı 30 dakikayı geçen bir süre geçmemişse acile başvurmalıdır.

Nefes darlığı, soğuk ter atma

Göğüs ağrısı, kalp kasının damarlar tarafından yeterli oranda beslenememesinden kaynaklanır. Kalp damar hastalığını düşündüren göğüs ağrısı sıklıkla göğüs ön yüzünde belli bir bölgeyi tutar. Bazen sol kola, çeneye, omuza, sırta, sağ kola veya karın bölgesine yayılır. Nokta veya çizgi şeklinde değildir. Çok kısa (1 dakikadan az) ve çok uzun (günlerce) sürmez. Hareketle, nefes almayla, üzerine dokunmayla, konuşmayla kolu hareket ettirmeyle ağrı değişmez. Ağrı, sıkışma, sırta veya göğse yük binmesi, baskı, ezilme gibi tarif edilebilir. Genellikle kalbi hızlı çalıştırıp yoran olaylardan sonra (soğuk havada yürüme, ağır yemek sonrası yürüme, yokuş çıkma, heyecan, gerilme, sinirlenme vs.) gelir, dinlenince veya bir süre sonra kendiliğinde yavaşlayarak geçer. Geçme esnasında soğuk ter atma, bulantı gibi yakınmalar görülebilir. Eğer ağrı dinlenmeye rağmen geçmiyor hatta şiddetleniyorsa veya istirahatte gelmişse kalp krizi veya kalp krizi tehlikesinin habercisi olabilir. Bu durumda en kısa sürede acile başvurmak önemlidir.

Belirtileri:

– Kalp damar hastalıkları – kalp krizi

– Aort damarının yırtılması (diseksiyon)

– Kalp zarının iltihabı – sıvı toplanması

– Kontrolsüz hipertansiyon

– Ritim bozuklukları

– Kalp kapak hastalıkları (aort darlığı)

– Akciğere pıhtı atması

– Akciğer enfeksiyonu

(zatürree – pnömoni)

– Reflü hastalığı

– Kas iskelet sistemine ait ağrılar

boyun fıtığı

– Panik atak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme