“Fast Food” Kemik Erimesi Riskini Artırıyor

Bilimsel Çalışmalar
Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, fast-food tarzı beslenen çocukların beslenmediklerini, sadece yemek yediklerini belirterek, "Kemikte kalsiyum e...
EMOJİLE

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, fast-food tarzı beslenen çocukların beslenmediklerini, sadece yemek yediklerini belirterek, "Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz 12-13 yaşlarından itibaren başlayabiliyor" dedi.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneğinin düzenlediği 22. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi, Antalya’nın Serik ilçesinin Belek beldesindeki bir otelde başladı.

Kongre çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, kemik erimesinin (osteoporoz) yavaş gelişen bir hastalık olduğunu, genetik yatkınlık ve beslenmenin kemik erimesi üzerinde direkt etkisi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Doral, kemik erimesinin çocuk yaşta oluşmaya başlayan ancak yaşlılık döneminde fark edilen bir hastalık olduğunu belirterek, çocukluk çağındaki fast-food beslenmenin de osteoporoz riskini artırdığını kaydetti.

”Çocukluk döneminde yeterli kalsiyumun tüketilmesi kemik yoğunluğuna yapılacak en iyi yatırımdır” diyen Doral, şöyle konuştu:

”Fast food ayakta yenen, sindirimi çabuk, emilimi az olan, öğün dışı yenilen bir yemektir. Fast food yiyen çocuk beslenmiyor, sadece yemek yiyor. Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz çocukluk yaşlarından itibaren başlayabiliyor. Çocuğun beslenmesi için besin oranları ayarlanmış maddeler verilmeli. Süt ağırlıklı beslenme önemli.”

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme