Doğru Beslenmenin Sırrı Sağlıklı Alışveriş

Bilimsel Çalışmalar
Obezitenin yaygınlaştığı, beslenme hatalarının sebep olduğu hastalıkların arttığı ve sağlıklı yaşam kavramının öne çıktığı bugünlerde doğru beslenme konusunda birçok reçete veriliyor. Uzmanlar doğru b...
EMOJİLE

Obezitenin yaygınlaştığı, beslenme hatalarının sebep olduğu hastalıkların arttığı ve sağlıklı yaşam kavramının öne çıktığı bugünlerde doğru beslenme konusunda birçok reçete veriliyor.

Uzmanlar doğru beslenmenin yolunun öncelikle doğru alışverişten geçtiğine dikkat çekiyor. Tutarlı Diyet Beslenme Uzmanı Serkan Tutar, diyette olanlar, kilosunu korumaya çalışanlar ve yaşam kalitesini arttırmak isteyen tüketiciler için light alışveriş öneriyor.

Doğru beslenmenin doğru besin seçimi ile doğru besin seçiminin de doğru alışveriş bilgisi ile başladığına dikkat çeken Tutar, yaşamımızın ve beslenme alışkanlığının strateji sanatı olduğunu söyledi.

İnsanların ihtiyacı olmayanlarla dolu alışveriş filelerinden ve buna rağmen satın alınması unutulmuş ürünlerden kurtulmanın en önemli yolunun genel bir alışveriş planı yapmaktan geçtiğine değinen Tutar, "Çünkü alışveriş öncesi plan yapmak hem beslenme programınıza sadık kalmanızı, hem de tartı üstünde kalıcı bir kiloya sahip olmanızı sağlıyor. Canınız kırmızı et çektiyse özellikle yağ içeriği daha az olan antrikot veya biftek tercih edin.

Tavuk alacaksanız, göğüs kısmı daha sağlıklıdır. Eğer lezzeti ön planda tutanlardansanız yağ içeriği biraz daha fazla olan butu da tercih edebilirsiniz. Nadir de olsa kendinize kanat ziyafeti vermek istiyorsanız 4-5 adetten fazla tüketmeyin. Balık en sağlıklı et grubu olsa da ülkemizdeki tüketim oranı maalesef çok düşük. Oysa zengin Omega-3 içeriği ile balık alternatifsizdir. Deniz ürünleri sevenlerdenseniz mevsimine uygun olan balıkları tercih etmeli, çiftlik balıklarından mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Dondurulmuş gıda reyonundaki alternatifler Seçim yapmanızı zorlaştırsa da balıklar ilk seçenek olmalıdır. " şeklinde konuştu.

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme