Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

Bilimsel Çalışmalar
İnsan vücudu çeşitli protein, vitamin, mineraller ile karbonhidrat, su ve yağ gibi besin öğelerine ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerinin her biri farklı oranlarda vücudun ihtiyaç listesindedir. Örneğin, ...
EMOJİLE

İnsan vücudu çeşitli protein, vitamin, mineraller ile karbonhidrat, su ve yağ gibi besin öğelerine ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerinin her biri farklı oranlarda vücudun ihtiyaç listesindedir. Örneğin, günlük ortalama 2 litre suya ihtiyaç duyan vücudumuza, günlük bir kaç gram vitamin yeterli gelmektedir.

Sağlıklı ve Dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri hangi oranlarda almamız gerektiğiyle ilgili besin piramidi faydalıdır.

Besin Piramidinde de görüldüğü gibi vücudun en az ihtiyaç duyduğu besinler yağlar ve tatlılardır. Tükettiğimiz besinlerin yarıdan fazlası ise karbonhidrat açısından zengin olan ekmek, makarna, pirinç gibi tahıl gurubu besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca, vitaminler açısından oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri mevsiminde, taze olarak ve yeterince tüketmek dengeli beslenme ve insan sağlığı açısından önemlidir. Meyve ve sebzeleri, protein açısından zengin besinler olan süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta takip etmektedir.

Dengeli beslenmenin altın kurallarından birisi şüphesiz doğru ve düzenli bir şekilde besinleri tüketmektir.

Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri belirli saatlerde, düzenli olarak yenilmelidir. Özellikle sabahları kahvaltı yapmaya dikkat edilmelidir.

Günlük hayatta verimli bir şekilde yer almak için kahvaltının ayrı bir önemi vardır. Yiyeceklerimizi seviyorum veya sevmiyorum şeklinde gruplandırmakta yapılan büyük yanlışlardan birisidir.

Yediğimiz besinleri iyice çiğneyerek yutmamız gerekir. Çiğneme bir mekanik sindirim  olayıdır. Bunun sonucunda yediğimiz besinler daha iyi sindirime uğrar ve vücut yapısına katılır.

Sindirim aslında ağzımızda başlar. Dişler yardımıyla çiğnediğimiz besinler daha iyi sindirilir. Bu nedenle dişlerimizi iyi bir şekilde korumalıyız.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme