Bilimsel Çalışmalar

Dahilik beynin sağ tarafında başlıyor

Araştırmalara göre insanlar beyin potansiyelinin küçük bir kısmını kullanıyor. Bunu geliştirmek yine insanların elinde… Beyin ve Sinir Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, şunları söyledi:  DâHİLİK SAĞ BEYİNDE BAŞLAR: Tarihteki..

Dahilik beynin sağ tarafında başlıyor

Araştırmalara göre insanlar beyin potansiyelinin küçük bir kısmını kullanıyor. Bunu geliştirmek yine insanların elinde… Beyin ve Sinir Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, şunları söyledi: 

DâHİLİK SAĞ BEYİNDE BAŞLAR: Tarihteki başarılı kişiler sağ ve sol beyinlerini birlikte kullandı. Sağ lob duygular ve hayallerin etkisindedir. Bu yüzden bilgileri sırayla işleyen sol lobun aksine daha hızlı ve etkilidir. Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmeleri için sağ beyni geliştirmeleri gerekir. 

Çünkü insanın üretkenlik kısmını sağ beyin sağlar. Sağ ve sol beyin birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Sol beyni gelişmiş bir kişi sağ beynini de geliştirirse kapasitesi, hayal edemeyeceği kadar fazla artar.

OKULLARDA YANLIŞ ALGI VAR: Okuldaki eğitim düzeni; beynin sadece sol tarafını geliştiren matematik, fen bilgisi ve Türkçe’ye önem veriyor. Sağ tarafı geliştiren resim, müzik gibi derslere önem verilmez. 

TELEVİZYONU BIRAK, KİTABA BAŞLA

Doç. Dr. Serdar Dağ, beyninizi geliştirebileceğiniz şu egzersizleri de önerdi:  

1- BOL KİTAP OKU: Kitap okumak en faydalı beyin geliştirme yöntemidir. Kitap okumak sağ ve sol lobu beraber geliştirir. Önerim açık havada kitap okumanız.  Televizyon izlemek sağ lobu pasif bırakır. 

2- BULMACA ÇÖZ: Sık sık bulmaca çözmek, beyni çalıştırır. 

3- DENEY YAP: Okunan bilgilerin uygulamaya geçirilmesi önemlidir. Okullardaki deneyler sonucunda dersler daha iyi anlaşılır. 

4- HOBİ BUL: Resim, müzik veya el işi gibi sağ tarafı geliştirecek hobiler edinin. 

5- SPORA BAŞLA: Spor yapmak, yeterli uyumak ve beslenmeye özen göstermek, beynin dinç 

ve güçlü kalmasını sağlar. 

Akşam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL