Daha Hareketli Olmanın Pratik Yöntemleri

Bilimsel Çalışmalar
Öyleyse siz de bugünlerde Amerika’daki en yaygın sağlık problemi olan oturma hastalığına yakalanmışsınız demektir.Doktorlar uzun süreli hareketsiz yaşamın obezideten kalp hastalığına, diyabetten...
EMOJİLE

Öyleyse siz de bugünlerde Amerika’daki en yaygın sağlık problemi olan oturma hastalığına yakalanmışsınız demektir.Doktorlar uzun süreli hareketsiz yaşamın obezideten kalp hastalığına, diyabetten depresyona kadar birçok sağlık problemi için önemli bir role sahip olduğunu söylüyorlar.

Ortalama bir gününüzü düşünün. Her gün 2 saatiniz yemek için masada oturarak geçiyor, işyerinde çoğumuz 8-10 saat oturuyoruz, işe gidip gelirken de otobüste ya da arabada geçen 2 saati de hesaba katın. Akşam eve geliyorsunuz, televizyonun karşısında da 3, geriye, geriye kalan bölümde de uyumak için yatıyoruz.

24 saatlik zaman diliminin 17 saatini oturarak geçirenlerin oturma hastalığı görülme ihtimali oldukça fazla. Peki bundan kurtulmak için ne yapmak gerekir. İşte Reader’s dergisinde yer alan haberde uzmanların yaptığı tavsiyeler…

4 günlük alışkanlık

1. Daha hızlı yürüyün: Daha hızlı yürürseniz daha fazla kalori yakarsınız, bacak kaslarınız güçlenir, yürüyüş kalbiniz, akciğerleriniz, canlılık hissi ve tavrınız için mükemmeldir.

2. Merdiven çıkın: Bunu binlerce kez duymuşsunuzdur. Ancak her gün 2 kat merdiven çıkmak yılda 2,7 kilo vermeniz için yeterlidir. Gerçekte, haftada 5 gün boyunca 2 dakika merdiven çıkmak 36 dakikalık bir yürüyüş kadar kalori yakmanızı sağlar.

3. Öğle yemeğinden sonra 15 dakika yürüyün: İster evde, isterseniz işyerinde olun yemek yemeğe 30-60 dakika ayırırız. Fakat yemek yemek genellikle 10 dakika sürer. Kalan sürenizde de oturmayın, yürüyüş yapın.

4. Hareket edin: Her fırsatta hareket. Örneğin, bulaşık yıkarken, toz alırken durmayın hareket edin.

Evinizle ilgili 6 fikir

1. Her gün evinizi toparlayın: Evinizi temizlemek için hafta sonuna kadar beklemeyin, evinizi düzenlemek için biraz zaman ayırın. Toz almak, evinizi süpürmek, camları silmek de en az bisikletle yaptığınız kısa gezinti kadar kalori yakmanızı sağlar. Haftalık fazladan 1 saatlik temizlik yılda 1,5-2 kilo vermenize yetecek kadar kalori yaktırır.

2. Televizyon izlediğiniz süreyi antrenmana çevirin: Dik oturun ve bir elinizi diğeriyle tutun. avuç içlerinizi 5 saniye boyunca sıkıca bastırın ve serbest bırakın. Bunu en az 4 kez tekrar edin. Reklam aralarında da oturduğunuz yerden kalkıp gerinin ya da diğer odaları dolaşın.

3. Mutfak aletlerinizi değiştirin: Etlerinizi doğramak için şef bıçağı yerine bir satır kullanın. Çünkü bir satır daha ağırdır, parmaklarınızın, bileğinizin ve kol kaslarınızın çalışmasını sağlar. Dökme demir tava ya da çaydanlık kullanın. Çünkü bunlar standart pişirme aletlerinden daha ağırdır.

4. İçme suyunuzu büyük şişelere doldurun ve bunu buzdolabına koyun. İhtiyacınız olduğunda sürahiyi dolaptan çıkarıp kullanın. Bu şişeler ağırdır ve her kaldırdığınızda bilek ve kollarınızın çalışmasını sağlarsınız.

5. Pencerelerinizi akıllı bir şekilde kullanın: Yazın klima kullanmak yerine, belirli pencerelerinizi açıp kapatarak evinizin içinde bir esinti oluşturun. Böylece elektrikten tasarruf sağlarsınız, bunun yanında pencerelerinizi indirip kaldırırken, çevirirken de egzersiz yapmış olursunuz.

6. Dişlerinizi fırçalarken bile baldır kaslarınızı çalıştırırsınız. Ayaklarınızı yere düz şekilde basın, sonra ayaklarınızın ucunda yükselin, 2 saniye böyle kalın, tekrar yere düz basın. bunu 20,30, 50 veya daha fazla tekrar edin. Bunu bulaşık yıkarken ya da sırada beklerken de yapabilirsiniz.

Bahçeniz için 4 fikir

1. Her gün bir saat dışarıda vakit geçirin: Dışarıda zaman geçiren insan doğanın sayesinde daha fazla enerji doludur, daha formdadır. Dışarı çıkmak için köpeğinizi gezdirebilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz. Komşunuzu ziyarete gidebilirsiniz.

2. Elinizle bahçenizdeki zararlı otları yolun: Haftada bir ya da iki kez dizlerinizin ya da ellerinizin üzerinde eğilerek otları temizlerseniz günlük egzersizin bir bölümünü yapmış olursunuz.

3. Bahçenizi kendiniz tırmıklayın: Yaprak üfleme makinesi kullanmayın. Böylece saatte yaklaşık fazladan yüzde 50 kalori yakarsınız.

4. Odununuzu kendiniz parçalayın: Her kış odun satın almak yerine, mümkünse odununuzu bahçenizde siz kesin.

İşyeriniz için 4 öneri

1. Ayakta konuşun. İster telefonda konuşun, isterseniz ayakta durun ama mutlaka yürüyün ya da gezinin. Telefonda sohbet ederken asla oturmayın.

2. Konuşma yürüyüşleri yapın: Meslektaşlarınızla önemli bir konuyu tartışmak istiyorsanız, toplantı odalarına kapanmayın. Bir yandan yürüyüş yaparken diğer yandan sesinizi akıl telefonundan. kaydedebilirsiniz.

3. İşte yüz yüze görüşün: Çalışma arkadaşlarınıza mail atmak ya da telefon etmek yerine, yanlarına gidin, soracağınız soruları bu şekilde sorun. Böylece hareket etmiş olursunuz.

4. 30 saniye ara verin: Masanızda hızlı bir şekilde omuz egzersizi yapabilirsiniz. Dik oturun, ayaklarınız yerde düz olarak dursun. Ellerinizi başınızın üstünden kaldırın ve dirsekleriniz yanlara doğru bakmalı.

Dışarıda uygulayabileceğiniz 4 öneri

1. Arabanızı uzağa park edin: Bunu da yıllardır sürekli duyarsınız, fakat bu şekilde ne kadar egzersiz yaptığınızı öğrenince şaşıracaksınız. Örneğin, arabanızı alışveriş merkezinin en yakınındaki otopark noktasına park ederseniz, sadece 20 adım kadar yürürsünüz. Ancak, aracınızı uzağa park ettiğinizde alışveriş merkezine ulaşmak için 200 dev adımdan fazlasını atarsınız. Haftada 2 kez alışverişe gidiyorsanız, böylece yılda yaklaşık 40 bin adım atarsınız.

2. Toplu taşıma araçlarını kullanın: İşe giderken ya da bir arkadaşınızı ziyarete gittiğinizde çoğunlukla toplu taşıma araçlarını kullanın. Ayrıca otobüse ya da trene gitmek için bisiklete de binerseniz daha fazla yürümüş olursunuz. Fazladan hareket sizin için daha iyi bir etki yapar. İşe arabasıyla gitmeyi bırakıp hafif raylı sistemi tercih eden bir kişinin 18 ayda 3 kilodan fazla verdiği belirtildi.

Zaman