“Çocukları Fast Fooddan Uzak Tutun”

Bilimsel Çalışmalar
          Sağlıklı beslenmenin öğrencilerin başarısını artırdığını belirten diyetisyen ve beslenme uzmanı Nilgün İstek, kantinlerde ve okul çevrelerinde sa...
EMOJİLE

         
Sağlıklı beslenmenin öğrencilerin başarısını artırdığını belirten diyetisyen ve beslenme uzmanı Nilgün İstek, kantinlerde ve okul çevrelerinde satılan fast food gıdaların çocukların sağlığını ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Beslenmenin çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziki faaliyetine göre düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Medicalpark Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Nilgün İstek, "Okul çağı, çocuğun sosyal hayata ilk kez bilinçli olarak girdiği bir dönemdir. Okul öncesi çocuğun beslenme alışkanlıklarını aileler, okul çağında ise arkadaşları ve reklamlar etkiler. Özellikle annesi çalışan çocuklar okuldan eve geldiğinde kendi kendine yiyecek hazırlarsa bu durum yanlış beslenme alışkanlıklarına yol açabilir. Çocukların yeterli besin alması için kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri atlanmamalı" dedi.

Ara öğünlerde okula yeni başlamış öğrencilerin abur cuburlardan uzak durmasının son derece önemli olduğunu belirten İstek, temel gıdalara ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Düzenli bir şekilde süt, yoğurt, et, sebze, meyve ve tahıl tüketmeliler. Öğrencilerin yiyeceği gıdaları doğru miktarda, doğru kaynaklardan karşılamak son derece önemli. Özellikle okul kantinlerinde veya okul çevresinde sağlıksız gıda satışının önüne geçilmeli. Hem öğrenci velilerinin hem de okul idaresinin buna dikkat etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Okula başlayan çocuğun dersleri kadar beslenmesinin önemli olduğunun altını çizen İstek, "Öğün atlayıp atlamadığı, çıkan yemeklerden ne seçtiği, kantin tüketiminin olup olmadığı, arkadaşlarından etkilenip etkilenmediği, su içip içmediği gibi beslenme ile ilgili her şey aile tarafından bilmelidirler. Anneler çocuklarının beslenme çantasına evde hazırladıkları sandviç, poğaça gibi gıdalar koymalı.

Soğuk sandviçin içine balık, tavuk konulabilir. Yanında meyve ve kuruyemişler de olabilir. Bu yiyecekler hem çocuğun zihnini geliştirir, hem de kan şekerini düşürmeyerek çocuğun konsantrasyonunu artırır" ifadelerini kullandı.

Çocukların genellikle kızartmaları sevdiğine dikkat çeken İstek, "Kızartma yağının kalitesi ve ne sıklıkta kullanıldığı son derece önemli. Bunlar ileride kansere kadar birçok hastalığa zemin hazırlayabilir. Ucuz ve hızlı hazırlanan fast food gıdalar doyuruculuğu az ama enerjisi çok olan yiyeceklerdir. Yağ ve karbonhidrat içerirler. Uzun süre tok tutmazlar. Bu yüzden şişmanlığa, kolesterole, kalp rahatsızlıklarına, tansiyona sebebiyet verirler" şeklinde konuştu.

İhlas Son Dakika