Çelikle Gelen Şifa

Bilimsel Çalışmalar
Çok ince çelik iğnelerin vücuttaki belirli sinir uçlarına batırılması suretiyle uygulanan tedavi yöntemi 5 bin yıllık tarihi ve gizemleriyle Çin’de yaygın bir şekilde kullanılan tedavi yöntemler...
EMOJİLE

Çok ince çelik iğnelerin vücuttaki belirli sinir uçlarına batırılması suretiyle uygulanan tedavi yöntemi 5 bin yıllık tarihi ve gizemleriyle Çin’de yaygın bir şekilde kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olarak dikkati çekiyor.

Çin tıbbının ve akupunkturun inceliklerinden, tarihine kadar bir çok ayrıntıyı AA’ya anlatan Şanghay Çin Tıbbı Üniversitesi Şuguang Hastanesinden Doktor Li Guo An, tedaviyi bir hastasının üzerinde de uygulamalı olarak gösterdi.

Hastalıkların geleneksel usullerle teşhisi, tedavi süreci ve neticelerini anlatan Li, akupunkturun 5 bin yıllık tarihiyle bugüne kadar birçok deneyim elde edilerek daha etkili bir tedavi yöntemi olduğunu aktardı.

Akupunkturun tedavi alanının çok geniş olduğunu vurgulayan Li, özellikle ağrıya yönelik hastalıklarda daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

DSÖ tarafından kabul edilen bir tedavi yöntemi

Li, bu eski geleneksel tedavi türünün diğer tedavi yöntemlerine göre daha kolay tatbik edilebildiğini belirterek, bu tedavinin uygulandığı birçok kişinin memnun olarak ayrıldığını ifade etti.

İnsanların yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin akupunktur tedavisinden faydalanabileceğini belirten Li, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından akupunkturun muteber bir tedavi yöntemi olduğuna vurgu yaptı.

DSÖ’ye göre akupunkturun 80 civarında hastalığı tedavi edilebildiğinin kabul edildiğini belirten Li, kendilerine göre ise birçok hastalığı tedavi edilebildiğini ve çok daha fazla hastalıkta uyguladıklarını kaydetti.

Birçok yabancının Çin’e gelerek akupunktur üzerine ihtisas yaptığını anlatan Dr. Li, aralarında Türklerin de bulunduğu öğrencileri olduğunu dile getirdi.

Li, akupunktur eğitimi alanlarla ülkelerine döndükten sonra da görüştüklerini ve tatbik ettikleri tedaviler neticesinde iyi neticeler aldıklarını aktardıklarını kaydediyor.

Akupunktur’ın tedavi süreci ve akupunkturun incelikleri üzerine de bilgi veren Li, genelde akupunkturu uygularken ortalama 10 seanstan oluşan bir tedavi uyguladıklarını belirtiyor.

Li,Akupunktur tadavilerinde bir hastalığın iyileştirmesinde genel olarak 10 seansın kafi olduğunu, ancak gerektiğinde tedaviyi kısaltabildiklerini yahut uzattıklarını kaydediyor.

Akupunturun uygulama süreci

Bir hastasını akupunktur tedavisini uygularken konuşan Li, hastasının rahatsızlığını tespitin ardından henüz bir kaç seans geçmesine rağmen netice almaya başladıklarını kaydetti.

Hasta da boyun ağrıları ve el uyuşması gibi sorunlar yaşadığını, tedavinin rahatsızlığına iyi gelmeye başladığını ve eski şikayetlerinden bazılarının şu anda olmadığını ve azaldığını ifade ediyor.

Li, mevcut hastası hakkında bilgi verirken hastanın asli rahatsızlığının giderildiğini ve şu anda muzdarip olduğu ağrıların ise ağır çalışma şartlarından kaynaklandığını belirtiyor.

Çin tıbbının incelikleri ve faydalarını anlatan Li, etki alanının geniş olduğunu ve günümüz modern tıbbıyla birlikte Çin tıbbının daha da tesirli olabileceğini anlatıyor.

Li, birçok ülkede tedavisi tam olarak bulunmayan yahut tedavisinden netice alınmayan bazı rahatsızlıklar nedeniyle birçok insanın Çin tıbbı ilaçlarıyla hastalıklarına çare aradığını ifade ediyor.

Akupunktur’un Çin’de özellikle bazı bölgesel hastalıkların tedavisinde tesirli olduğu ifade ediliyor. Zira bu tür hastalıklarda yaygın kullanılan bir tedavi yöntemi olarak dikkati çekiyor.

Modern tıbbın imkanlarıyla akupunktur tedavisi

Dr Li, bu tür hastalıkların tedavisinde sadece Çin tıbbından değil, modern tıbbın olanaklarını da kullandıklarını anlatıyor.

Çin’de birçok hastanede uzman doktorların arasında, Çin Tıbbı uzmanları da bulunuyor ve hastalar isterse geleneksel usullerle tedaviyi tercih edebiliyor.

Hastanelerde Çin tıbbı bölümleri aynı zamanda modern tıbbın olanaklarını da kullanıyor. Özellikle hastaların teşhisinde modern tıbbın röntgen, MR gibi teknolojik imkanları kullanılarak hastalığın tespitindeki süreyi kısaltıyor.

Doktor Li, modern tıbbı kullandıklarını ancak Çin tıbbı esaslarında geleneksel yöntemlerin öneminin altını çiziyor ve gelen hastaların diline ve yüzüne baktıklarını, aynı anda nabzı kontrol etmek suretiyle birçok hastalığı teşhis edebildiklerini belirtiyor.

Yabancı hastalarının da olduğunu hatırlatan Li, gelen hastalarla dil sorunu nedeniyle iletişim sıkıntısı olduğunu ancak geleneksel yöntemlerle yaptığı kontroller sayesinde hastalığın nedenini anlayarak tedavi sürecine başladıklarını söylüyor.

Sadece ehil ustalar yapabilir

Hastalığın durumuna göre gerekli sinir uçlarına uygulanan akupunktur, dışarıdan bakıldığında çok kolay bir tedavi şekli gibi görünse de uzun yıllara dayanan bir tecrübe ve ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyor.

Birkaç dakikada çelik iğnelerin sinir uçlarına saplanmasının ardından, iğnelerin arka kısmındaki burgular sayesinde sinirlere bir vida gibi yerleştiriliyor ve ortalama 20 dakika hasta bu şekilde bekletilerek bir seans tamamlanmış oluyor.

Çin tıbbına göre her hastalığın kısmen kontrol edilebilir bir sebebi olduğu inancı bulunuyor. Zira Çinliler "yin ve yang" adlı iki zıt gücün arasında bir denge olduğuna ve bu dengenin insan vücudunda bozulması durumunda hastalıkların baş gösterdiğine inanıyor.

Akupunktur uygulanırken insan vücudunda bulunan 367 sinir noktasına batırılmak suretiyle tatbik ediliyor. Her kulakta 100’er adet sinir ucu bulunuyor ve her hastalığa göre ilgili sinirler uyarılarak ağrı ve diğer hastalıklar tedavi edilmeye çalışılıyor.

Bu tedavinin uygulamak için gerekli liyakate sahip olunması gerekiyor ve bu doktorlar çok uzun bir eğitim ve pratik sürecinden geçirildikten sonra ancak akupunktur tedavisini uygulama hakkını elde ediyor.

AA