Büyük Kemik Kırıklarına “Çip”li Çözüm

Bilimsel Çalışmalar
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir başkanlığındaki bir ekip, implant kullanılan kemik ve omurilik kırıklarının iyileşmesini dışarıdan izleyebilecek "akıllı çipler"...
EMOJİLE

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir başkanlığındaki bir ekip, implant kullanılan kemik ve omurilik kırıklarının iyileşmesini dışarıdan izleyebilecek "akıllı çipler" geliştirdi.

Amerikan Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen projeyle Türkiye’de üretilen çipler, vücuda yerleştirildikten sonra bir hafta içinde kırığın doğru tedavi edilip edilmediğini gösteriyor.
Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’deki National Enstitute of Health tarafından desteklenen proje kapsamında, kemiğe ve implanta uygulanan mekaniksel yük miktarının dışarıdan okunabilmesine imkan sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirme çalışmaları yürüttüklerini bildirdi.

Çalışmalar sonucunda, elektriksel bir kablo bağlantısı yapmadan yumuşak doku içine yerleştirilebilen radyo frekansında çalışan sensörler geliştirdiklerini ifade eden Demir, bu şekildeki çiplerle uygulanan mekaniksel yükün dışarıdan kablosuz bir şekilde okunabildiğini belirtti.
Söz konusu çiplerin, iç içe girmiş yeni bir metamalzeme tasarımı olduğuna değinen Demir, santimetre boyutlarındaki bu yeni sensörlerle kemik kırıklarında kullanılan implantların akıllı hale geleceğini söyledi. Demir, literatürde geliştirdikleri teknolojinin bir benzerinin bulunmadığını, ticari olarak da kullanımda bir ürünün bulunmadığını kaydetti.Bir haftada iyileşme takip edilecek.

Demir, hastaya takılabilen sensörlerle hastanın dışarıdan bir alıcı cihaza yaklaştırıldığında kemik ya da omuriliğindeki implantların iyileşme sürecinin net olarak izlenebildiğini dile getirerek, "Tüm iyileşme sürecini beklemeden bir haftalık 10 günlük süreçte iyileşmenin olup olmayacağını anlayabiliyoruz. Kemiğin çapına da bağlı olarak iyileşmeler 30-40 gün sürebiliyor. Bu tekniğimizle bu süreyi beklemeden bir hafta 10 gün içinde iyileşmenin olup olmayacağını biliyoruz" dedi.
Tavşanlar ve koyunlar üzerinde denendi
Doç. Dr. Demir, çiplerin biyouyumluluk testlerinin tavşanlar üzerinde denendiğini ve biyouyumlu olduklarının tümüyle ispatlandığını bildirdi.
Ayrıca Yeni Zelanda koyunları üzerinde yapılan denemelerde de başarı sağlandığını kaydeden Demir, "Hayvan deneyleri ABD’de yapıldı. Bunun dışındaki tüm deneyler Türkiye’de yapıldı. Hayvanlar üzerinde yapılan testler başarıyla sonuçlandı. Bundan sonra ticari süreç başlayacak" diye konuştu.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme