Bu mevsimde cildiniz kurumasın

Bilimsel Çalışmalar
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Lütfiye Çoban, "Kışa geçişle beraber en büyük problem havanın kuruluğu, soğukluğu ve yağ salgısının azalması deri kuruluğunu beraberinde getiriyor." de...
EMOJİLE

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Lütfiye Çoban, "Kışa geçişle beraber en büyük problem havanın kuruluğu, soğukluğu ve yağ salgısının azalması deri kuruluğunu beraberinde getiriyor." dedi.

Kuru cildin bazı hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Lütfiye Çoban, " Tahrişe bağlı egzamalar daha kolay gelişebilir. Sedef gibi hastalıkların sıklığı kış aylarında artar" diye konuştu.

Cildi soğuktan korumanın temel koşulunun nem olduğunu vurgulayan Çoban, "Cilt temizliği için cilt için, vücut için banyoda kullanılan temizleyici ürünleri cildi kurutmayan, nemlendirme özelliğine sahip, derinin PH’sına uygun temizleyici tercih edilmeli. Cildin yapısına uygun yüz için keza nemlendiriciler dudaklar için nemlendiriciler kullanılmalı. Çok sıcak su da deriyi fazla kurutur. Vücudun tolere edebileceği sıcaklıkta ılık diyebileceğimiz bir suyla duş almak daha uygun" dedi.

Uzmanlara göre bol sıvı tüketimi de cildi nemli tutan faktörlerden biri.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme