Bilimsel Çalışmalar

Bu Bakteri Akıl Sağlığını Bozuyor

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada streptokok adlı bakterinin kişide obsesif kompülsif bozukluğa (OCD) benzer PANS adlı hastalığa veya anoreksiyaya yol açabileceği görüldü. Buna göre anjin ve diş çürüğüne..

Bu Bakteri Akıl Sağlığını Bozuyor

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada streptokok adlı bakterinin kişide obsesif kompülsif bozukluğa (OCD) benzer PANS adlı hastalığa veya anoreksiyaya yol açabileceği görüldü.

Buna göre anjin ve diş çürüğüne neden olan bakteriye çocukken maruz kalınması durumunda OCD benzeri takıntılı davranışların ortaya çıktığı PANS meydana gelebiliyor. Kontrol edilemeyen ancak sürekli tekrar edilen mantıksız alışkanlıklar çerçevesinde gelişen OCD benzeri davranışlar bakterilere karşı savunmaya geçen antikorlar nedeniyle meydana geliyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, vücudu savunmak isteyen bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar bakterilere saldırdıklarında bazı durumlarda yanlışlıkla beyin ve kalp gibi organları da etkiliyor. Beyne gerçekleşen saldırı sonucunda sinirler enfeksiyon kapıyor. Bu da çocuklarda OCD benzeri takıntılı davranışlara yol açan PANS’a veya yeme bozuklukları meydana getiren anoreksiya gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

Uzmanlar çocukların okul hayatlarındaki başarılarının da tüm bu rahatsızlıklar nedeniyle tehdit altına girdiğini söylüyor.

ntvmsnbc.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL