Bizi İki Sınav Daha Bekliyor

Prof. Ömer Özkan: Artık 2 önemli görevimiz var. Yüz nakli yapılan Uğur Acar’ı topluma kazandırmak ve de rahim nakli yaptığımız Derya Sert’i anne yapmak
Aynı anda yüz, çift kol ve bacak nakli yaparak dünyada bir ilki gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan ile yardımcısı eşi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan SABAH’a konuştu. Bundan sonra iki önemli görevleri olduğunu belirten Ömer-Özlenen Özkan çifti, "Bunlar, yüz nakli olan Uğur Acar’ı bir yıl sonra sağlıklı kişi olarak topluma kazandırmak ve rahim nakli yaptığımız Derya Sert’in doğum yapmasını sağlamak" diye konuştu.

‘İÇİMİZE DOĞMUŞTU’
 
Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli yapacaklarının eşi ve yardımcısı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile birlikte içlerine doğduğunu da söyledi. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü evde yemekte eşi ile yüz nakli konusunu konuştuklarını belirten Prof. Dr. Özkan, "Eşim Özlenen ile birlikte akşam yemeğinde ‘Sona geldik. Önümüzdeki hafta kadavradan yüz bulunur, biz de yüz naklini yaparız’ diye konuştuk. Aynen de öyle oldu. İçimize bir hafta önceden doğmuştu, başardık" dedi. Son iki yıldır her gün her saat, her dakika yüz naklini yapmayı düşündüklerini de söyleyen Özkan çifti, "Bunu başaracağımızı biliyorduk. Ancak ilginçtir hiç rüyalarımıza girmedi" dedi.

‘3 GÜNDÜR UYUMUYORUM’
 
Asıl işlerinin bundan sonra başladığını söyleyen Prof. Dr. Ömer Özkan şöyle dedi: "Bundan sonra iki önemli görevimiz var. Yüz nakli olan Uğur Acar’ı bir yıl sonra sağlıklı kişi olarak topluma kazandırmak ve 9 Ağustos 2011’de rahim nakli yaptığımız Derya Sert’in doğum yapmasını sağlamak. Bu iki görev bizim için hayati önem taşıyor. Bunu başardığımız zaman dünyada gerçekten çığır açmış olacağız. Bunu yapacağımıza da inanıyoruz. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz." Prof. Dr. Ömer Özkan dünyanın kendisinden bahsetmesinin kendisini gururlandırdığını belirtti. Hafta içi ortalama 3-4 saat uyuduğunu da anlatan Özkan, "Hafta içi çok çalışıyorum. Ancak hafta sonları iyi dinlenmem gerektiğinden biraz fazla uyuyorum" dedi. 3 gündür uyumadıklarını da belirten Özkan çifti, "Yüz, çift kol ve bacak naklinin ardından üç gün sonra evimize gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

RAHİM NAKLİ DE YAPMIŞTI
 
Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Türkiye’nin ilk çift kol naklini ve dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti. Trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki bir kişinin kollarını, mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal’a 25 Eylül 2010 tarihinde nakleden ekip, 9 Ağustos 2011’de de 21 yaşındaki Derya Sert’e dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yapmıştı.

VÜCUT, BACAĞI KABUL ETMEDİ
 
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dünyada bir ilk olarak aynı anda çift kol ve bacak nakli yapılan Atilla Kavdır’ın nakil yapılan sağ bacağında ekimozlar (kılcal damar kanamaları), kararma ve aşırı morluklar oluşması nedeniyle bacak operasyonla alındı. Gece boyu kanamanın durdurulamaması üzerine, Atilla Kavdır dün saat 06.00 sıralarında yeniden ameliyata alındı. 6 saat süren operasyonun ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve yardımcıları bir gün önce taktıkları bacağı geri aldı. Operasyon boyunca Atilla Kavdır’a 50 ünite kan verildi. Ameliyat sonrasında açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Hastanın sağlığı açısından bize geldiğinden fazlasını vermeyi taahhüt ediyoruz. Ama bir dokuyu tutturalım derken hayati riske atmamak lazım. Onun için bu dönem önemli, onu feda ettik. Bir dolaşım problemi yaşandı. Bu dokuyla veya damarlarla ilgili olabilir. Hastaya daha fazla yük vermemek içi bacağını ampute etmek zorunda kaldık. Diğer sistemleri açısından bir sorunu yok" dedi.

İKİSİ DE UYUTULUYOR
 
Prof. Dr. Ömer Özkan şöyle devam etti: "Biz iki hastayı da uyutuyoruz. Atilla Kavdır bacağının alındığını bilmiyor. Uyumaları bizi rahatlatıyor. İnşallah yarın (bugün) her iki hastamızı da uyandırmayı planlıyoruz. 10 gün boyunca her iki hasta için çok önemli riskler bulunuyor. Atilla Kavdır’ı olası riskler karşısında geri döndürmek kolay." Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, oğlunun bacağının geri alındığını duyunca gözyaşı döktü. Hastane önünden ayrılmayan Ayşe Kavdır, "Oğlum yağlı güreşe 8 yaşında başladı. 11 yaşında Edirne Kırkpınar’da Toz Koparanda Türkiye şampiyonu oldu. Ancak, 11 yaşındayken evin önündeki elektrik tellerine konan güvercinleri uçurtmak için demir sopa ile tellere vurmasının ardından elektrik akımına kapılarak 2 kolunu ve sağ bacağının kaybetti. Ancak yapılan nakil bizi ümitlendirdi" diye konuştu. Bu arada organlarının tamamını bağışlayan Ahmet Kaya için Atilla Kavdır’ın ailesi Kepez Varsak’ta, Uğur Acar’ın ailesi ise Manavgat’ta Kuran okutup, hayır dağıttı.

DÜNYADA FLAŞ HABER OLDU
 
‘Türk hastanesi ilk üçlü uzuv naklini yaptı’
 
Dünyanın dört bir yanından medya kuruluşları Antalya’da önceki gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yüz nakline ve dünyanın ilk üçlü organ nakline geniş yer ayırdı.
 
Washington Post: ABD’nin önde gelen gazetesi Akdeniz Üniversitesi’nde dünyada ilk kez iki kol ve bir bacağın aynı hastaya nakledildiğini belirtirken, aynı kişiden alınan organlarla da ayrı bir yüz ortaya çıkarıldığının altını çizdi.
 
CBS: Amerikan televizyonu "Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi" başlığını kullandı.
 
The Guardian: İngiliz gazetesi haberinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki ekibin aynı vericiden 34 yaşındaki hastaya iki kol ve bir bacak, 19 yaşındaki hastaya da yüz nakli gerçekleştirdiğini yazdı.
 
The Daily Te lgraph: İngiliz gazetesi, "Cerrahlar ilk üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi" başlığıyla duyurdu.
 
ArabNews: Suudi Arabistan’da İngilizce yayınlanan gazete, bu operasyonla dünya çapında yüz nakli sayısının da 20’ye ulaştığı bilgisini verdi.
 
The Taiwan: Tayvan’da İngilizce yayın yapan gazete, uzuvların nakledildiği kişilerle yapılan röportajlara yer verirken, yüz naklinin 9 saat, uzuv nakillerinin 12 saat sürdüğüne dikkat çekti.
 
İngiltere’nin Mirror: Yeni Zelanda’nın New Zealand Herald isimli gazeteleri de üç organın aynı anda nakledilmesinin önemine işaret ederken, başta Reuters, AP, AFP gibi dünyanın önde gelen haber ajansları olmak üzere Rusya’nın Sesi, Sky News gibi dünyanın dört bir yanından yayın organları da tıp literatürüne geçen nakil operasyonunu detaylarıyla duyurdu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN TEBRİK TELEFONU
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan iki kol nakli ile Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren doktor ve üniversite rektörünü arayarak tebrik etti.
 
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Başbakan Erdoğan’ın kendisini ve Prof. Dr. Ömer Özkan’ı telefonla arayarak tebrik ettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın görüşmede, 3 yıldır Akdeniz Üniversitesi’ndeki başarıları izlediğini ifade ettiğini aktaran Kurtcephe, "Sayın Başbakan çok güzel şeyler söylediler. ‘Üst üste gelen bu başarılarla çok gururlandım’ dediler" diye konuştu. Kurtcephe, "Türk milleti adına bu başarının bütün dünyanın gündemine ilk sırada oturması çok memnun etmiş. Çok mutlu olduğunu, hocamızla, ekibiyle, üniversitemizle gurur duyduklarını söyleyerek hepimizi kutladılar" dedi. Prof. Dr. Ömer Özkan da Başbakan Erdoğan’ın kendisini telefonla arayarak, kendi şahsında tüm ekibi tebrik ettiğini söyledi.

ÜÇ AİLE BİR ARAYA GELİNCE DUYGULU ANLAR YAŞANDI
 
Beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’nın yakınları ile kolları, bacağı ve yüzünün nakledildiği iki hastanın yakınları buluştu. Ahmet Kaya’nın kızı Leyla Kahveci, damadı Gökhay Kahveci ile yüz nakli yapılan Uğur Acar’ın ağabeyi, iki kol ve bacağın nakledildiği Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, ameliyattan sonra ilk kez biraraya geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Organ Nakli Koordinasyon Birimi Sorumlusu Nilgün Keçecioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, genellikle hastalar sağlığına kavuştuktan sonra hastaları buluşturduklarını ancak Ahmet Kaya’nın yakınlarının hastaneyi ziyaret etmesinden sonra yakınları biraraya getirdiklerini söyledi. Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, Leyla Kahveci ve ailesine teşekkür etti. Başsağlığında bulunan Kavdır, "Artık Leyla da bizim kızımız, ileri ki günlerde görüşmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Aileler, kameralar önünde birbirlerine sarıldı.