Behçet Hastalığı Körlük Nedeni Olabilir

Bilimsel Çalışmalar
Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren görme tabakasında iltihaplanma, verilen tedaviler sonucunda tümüyle geçmiyor ya da iyileştikten sonra tekrarlıyorsa dikkatli olun.Behçet has...
EMOJİLE

Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren görme tabakasında iltihaplanma, verilen tedaviler sonucunda tümüyle geçmiyor ya da iyileştikten sonra tekrarlıyorsa dikkatli olun.Behçet hastalığının önemli belirtilerini oluşturan bu tablo, geç fark edilir ve iyi tedavi edilmezse körlüğe sebep oluyor.

Diz ve ayak bilek ekleminde şişlik, ağız içinde sık ve çok fazla aft oluşumu, yaygın büyük sivilceler ve ağrılı sıcak cilt altı bezeleri behçet hastalığının belirtileri. Acıbadem Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem, hastalığın ilk başladığı yıllarda daha şiddetli yakınmalara neden olduğunu, ilerleyen zamanlarda ise daha selim olma eğilimi taşıdığını ifade ediyor.

Dr. Öktem, tedavinin ihmal edilmesi sonucunda hastanın görme kaybı yaşayacağını ve yürümekte zorlanacağını belirtiyor. Öktem, behçet hastalığının kronik bir hastalık olduğu için tamamen yok edilemediğini ancak ilaç tedavileri sayesinde belirtilerin kontrol altında tutulabildiğini vurguluyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme