Bayramda aşırı et tüketimine dikkat!

Bilimsel Çalışmalar
Kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarının uyguladıkları diyet programlarına Kurban Bayramı’nda da devam etmesi öneriliyor. Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğr...
EMOJİLE

Kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarının uyguladıkları diyet programlarına Kurban Bayramı’nda da devam etmesi öneriliyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Demirbağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nda et tüketiminin ve buna paralel şeker tüketiminin artış göstereceğini belirterek, etin dinlendirilmeden ve yağlı olarak tüketilmesi nedeniyle hazımsızlık başta olmak üzere vücutta pek çok rahatsızlık ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının bayramda da beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini, Kurban Bayramı dolaylısıyla artacak et tüketiminin özellikle ileri yaş ve kalp hastalığı olan kişilerde risk oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirbağ, şöyle devam etti:
”Kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarının uyguladıkları diyet programlarına Kurban Bayramı’nda da devam etmeleri gerekiyor, aksi halde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Fazla et tüketimine bağlı olarak da vücutta yağ miktarındaki ani yükselmeler baş dönmesine, damar tıkanıklığı zemininde gelişen hastalıklara, kalp yetersizliğinin ağırlaşmasına neden olabilir. Özellikle etin fazla miktarda tuzla beraber tüketilmiş olması zemininde bu hastalıkları olan hastalarımızın klinik durumlarının daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar normal günlerde olduğu gibi fazla et tüketilmeden, eğer bir öğünde en azından fazla et tüketilmişse diğer öğünde az yiyerek bunu telafi etmelerini öneriyoruz.”

-Etin pişirilmesi

Prof. Dr. Recep Demirbağ, kurbanların sağlıklı koşullarda kesilerek, etlerin uygun koşullarda saklanmasının insan sağlığı açısından önemine değindi.
Etlerin pişirilmesinde haşlama veya fırın yönteminin tercih edilmesini isteyen Demirbağ, ”Izgara yaparken etin direk ateşe maruz bırakılması, dış kısmının kor haline gelmesi bir takım kanserojen maddelerin oluşumuna zemin hazırladığı için fazla ısıya direk temas ettirilmeden etlerin pişirilmesi daha uygundur” diye konuştu.
Prof. Dr. Demirbağ, etin içerisindeki başta demir olmak üzere bir takım minerallerin emilmesi açısından, sebzelerle birlikte tüketilmesini önerdiklerini vurguladı.
Bayramda tatlı ve şeker tüketiminde özellikle ölçünün kaçırılmamasına dikkat edilmesini isteyen Prof. Dr. Demirbağ, şunları kaydetti:
”Tatlılar arasında sütlü tatlıların diğerlerine daha olumlu katkıları var. İkisinin beraber özellikle et ve tatlının bir arada tüketildiği zaman tatlıdaki şeker vücut için daha fazla kullanılacak, ette vücutta yağ olarak birikecektir. Bunu da önlemek açısından en azından etli yemeklerden önce veya tatlıların öğün aralarında alınması daha uygun bir yaklaşım olacaktır.”
Demirbağ, bayramda da acil servislerin açık olduğunu anımsatarak, şeker, kalp yetersizliği ve yüksek tansiyon sorunu yaşayacak kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını sözlerine ekledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme