“Başı ağrıyanların yüzde 30’u migren”

Bilimsel Çalışmalar
 Prof. Dr. Macit Selekler, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporuna göre baş ağrısı yaşayan hastaların yüzde 30’u migren. Bu ağrılardan korunmak ve kurtulmak için yaşam tarzınızı ...
EMOJİLE

 Prof. Dr. Macit Selekler, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporuna göre baş ağrısı yaşayan hastaların yüzde 30’u migren. Bu ağrılardan korunmak ve kurtulmak için yaşam tarzınızı değiştirin." dedi.

Gerilim tipi baş ağrısının migrene göre daha hafif ve orta dereceli olduğunu belirten Macit Selekler, bu ağrıların hayatın olumsuz etkilediğini belirtti. Baş ağrısı şikayetiyle doktora giden her 5 hastadan 4’ünün bu hastalıklara yakalandığını ifade eden Selekler, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporuna göre baş ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların yüzde 30’u migren, yüzde 35’i gerilim tipi baş ağrısı yaşıyor.

Yüzde 6 oranında da aşırı ilaç kullanımı nedeni ile baş ağrısı görülmektedir. Bunların çoğunun kökeninde migren yatmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Migren ve gerilim tipi baş ağrılarının ruhsal ve fiziksel hırpalanmayla ortaya çıktığını açıklayan Selekler, hastalığın ışık, ses, kokudan rahatsızlık, bulantı ve kusma gibi yan etkiler gösterebileceğini ifade etti.

Selekler, baş ağrılarından korunmak ve kurtulmak için şu önerilerde bulunuyor: "Düzenli uyku, düzenli beslenme, yeterli ölçüde rutin egzersiz, bol miktarda sıvı tüketme, kafein, alkol ve ilaç alımını sınırlandırma, stresi azaltma, depresyon tedavisi yöntemleriyle hayat tarzınızı değiştirin ve yeniden şekillendirin."

haberdar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme