Bilimsel Çalışmalar

Ayakta Şekil Bozukluğu Varsa Ne Yapmalı?

Hareketleri ile olduğu kadar hareketsiz kaldığı anlarda da görev yapar. Ayaktaki şekil bozukluğu sadece kozmetik değil, ortopedik bir sorundur. Ayak sağlığımız psikolojimizi de etkiler. Beyoğlu Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi..

Ayakta Şekil Bozukluğu Varsa Ne Yapmalı?

Hareketleri ile olduğu kadar hareketsiz kaldığı anlarda da görev yapar. Ayaktaki şekil bozukluğu sadece kozmetik değil, ortopedik bir sorundur. Ayak sağlığımız psikolojimizi de etkiler. Beyoğlu Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Tuğrul Alıcı, ayak başparmağındaki şekil bozukluğunun ucu sivri, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde daha çok görüldüğünü söyledi.

"Bayanlarda ve romatoid artritli hastalarda daha sık görülür, genetik geçiş söz konusudur." diyen Alıcı, deformenin önlenmesi için başlangıç döneminde ayakkabı modifikasyonu, parmak arası makaraları, gece atelleri, bunyon yastıkçıkları gibi ortezler kullanıldığını aktardı. Buna rağmen bir gelişme olmuyor ve özellikle ağrı varsa ameliyat sözkonu olacağını ifade eden Alıcı şunları söyledi: Literatürde bugüne dek Halluks Valgus için tarif edilmiş 150’nin üzerinde ameliyat tekniği vardır. Hangi ameliyatın yapılacağına karar vermek ortopedik cerrahın işidir. İyileşme süresi yapılan operasyona göre 4 ile 6 hafta arasında değişir. Osteotomi (kemik kesme) işlemlerinde 6-8 haftayı bulabilir.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL