Ayak Burkulmasıyla Başetme Rehberi

Bilimsel Çalışmalar
Ayak burkulması her yerde, herkesin başına gelebilecek küçük ama can sıkıcı kazalardan. Özellikle buzlu, bozuk zeminlerde. Ayak burkulması tanısını elbette doktor koyacaktır. Ancak sonrasında bazı kon...
EMOJİLE

Ayak burkulması her yerde, herkesin başına gelebilecek küçük ama can sıkıcı kazalardan. Özellikle buzlu, bozuk zeminlerde. Ayak burkulması tanısını elbette doktor koyacaktır. Ancak sonrasında bazı konulara dikkat etmek iyileşmeyi kolaylaştırır.

Ayak bileği burkulması, yere düşme sırasında hareketin eklemin normal sınırlarını aşmasına bağlı olarak ayak bileği bağlarının gerilmesi ve yırtılmasına verilen isim. Doğası gereği yere düşme sırasında ayağın dış kısmı daha önce, iç kısmı ise daha sonra yere temas eder. Eğer bu hareketin kontrolünde sıkıntı olursa, ayağın içinin yere basışı sağlanamaz ve ayak bileğinin içe doğru dönmesine ve dış tarafta hareketi kontrol eden bağların gerilmesine neden olur. Uzmanlar ayak bileği burkulmalarının yüzde 80’inin ayak bileğinin dış kısmında olduğunu söylüyor.

EN KÖTÜSÜ BAĞ YIRTIĞI

Ayak bileği burkulmaları üç derecede sınıflandırılıyor. Bunlar, ayak bileği bağları zorlanması, ayak bileği bağlarının kısmi yırtığı ve ayak bileği bağlarının tam yırtığı. Ayak bileğini muayene eden doktor, hareketlerin kısıtlanması, ayak bileğinde şişme, ayak bileği bağlarının yetersizliği veya yeterliliğine bakarak sınıflamasını yapar. Muayenede, röntgen de istenerek ayak bileği bağ yaralanması sırasında kemikte kırık olup olmadığına karar verilir.

TEDAVİDE BUNLARI UNUTMAYIN

Ayak bileği yaralanmalarının erken tedavisi diğer yumuşak doku yaralanmalarına benziyor ve 4 prensibi var:
* Dinlenme: Ağrılı hareketleri yapmayacak ama ağrısız hareketlere izin verecek düzeyde istirahat etmek gerekiyor.
* Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir ya da saatte bir 10 dakika bileğe buz uygulanması.
* Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bileği koruyucusu kullanılması.
* Ayağı yukarı kaldırma: Ayağın kalp hizasından yukarıya kaldırılarak yatılması.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme