‘Anne sütünde çekinceleri sıfırlayacağız’

Bilimsel Çalışmalar
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaretinde, ”Anne Sütü Bankası Projesi”yle ilgili soruları yanıtladı. Müezzinoğlu şöyle dedi: ”Annenin sütü...
EMOJİLE

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaretinde, ”Anne Sütü Bankası Projesi”yle ilgili soruları yanıtladı. Müezzinoğlu şöyle dedi:

”Annenin sütü varsa problem yok. Ama yoksa ‘süt anne’ kültürü medeniyetimizde var. Süt anne kültürünü, medeniyet değerlerimizle örtüştürerek, geliştirerek bir yolculuk yapmayı arzu ediyoruz. Bu anlamda çekincesi olan tüm kesimleri dinliyoruz. Çekinceleri sıfırlama gibi bir bakış açımız da var. Dolayısıyla fayda bir tarafta emniyet bir tarafta. Emniyet de inancımız gereği.

Bu anlamda ilkemiz; bir annenin bir tane süt çocuğu olacak. Anne kız çocuğu doğurmuş ve kız çocuğu emziriyorsa süt kardeşimiz kız, erkek doğurduysa ve erkek emziriyorsa süt kardeşimiz erkek olacak. Anne herhangi bir nedenle emziremiyor da olabilir. Her iki tarafın da nüfus kütüklerine süt aile işlenmiş olacak. Bir annenin sütü asla ikinci bir bebeğe verilmeyecek veya ikinci bebeğe birden fazla süt annenin sütü verilmeyecek. Bu anlamda dini kurumlarımıza da bakışımızı ilettik. Buradan gelecek kamuoyu bilgilendirmelerini de bekliyoruz. Almamız gereken tedbirler önerilirse onları da değerlendiririz.”

‘İNSAN SÜTÜ DIŞINDA GIDA DÜŞÜNMÜYORUZ’

Bir gazetecinin ”Kırlareli’de özel bir girişimci eşek çiftliği kurdu. Eşek sütü, anne sütüne alternatif kullanılabilir mi?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, ”İnsana insan sütü dışında herhangi bir gıda düşünmüyoruz” dedi.

‘TAM GÜN’DE TALEPLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Tam gün yasasıyla ilgili son durum nedir?" sorusuna, "Bütün paydaşlarımızla görüşmelere devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta kalan paydaşlarımızla görüşeceğiz. Görüşmeler tamamlandıktan sonra talepleri masaya alacağız. Gerek bakanlık olarak gerek hükümet olarak değerlendirip, üretebileceğimiz süreçleri, üniversitelerimiz, hocalarımız ve tıp camiamız için hayırlı ve doğru olduğuna inandığımız neticeleri de kamuoyuyla paylaşacağız" yanıtını verdi.

AA