Anne Adayları Bol Bol Güneşe Çıkın

Bilimsel Çalışmalar
Özel İlgi Çocuk Sağlığı Merkezi Çocuk Hastalıkları Dr. İsmail Pehlivan, anne adaylarının yeteri kadar güneşlenmemesinden dolayı bebeklerin raşitizm hastası olarak doğduğunu söyledi. Dr. Pehlivan, anne...
EMOJİLE

Özel İlgi Çocuk Sağlığı Merkezi Çocuk Hastalıkları Dr. İsmail Pehlivan, anne adaylarının yeteri kadar güneşlenmemesinden dolayı bebeklerin raşitizm hastası olarak doğduğunu söyledi.

Dr. Pehlivan, anne adaylarının günlük yarım saat güneşli havada yürüyüş yaparak vücudun günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaları gerektiğini ifade etti. Pehlivan ayrıca bebeklerin de ev dışına çıkarılarak güneşten istifade ettirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kocaeli Özel İlgi Çocuk Sağlığı Merkezi Çocuk Hastalıkları Dr. İsmail Pehlivan, raşitizm hastalığının kış aylarından güneşli günlere geçişte bebeklerde görülen en sık hastalıklardan birisi olduğunu söyledi. Bebeklerin kemiklerinin geliştiği dönemde yeteri kadar D vitamini ve kalsiyum alamamasından dolayı kemiklerin olması gereken sertlikte olamadığını ifade eden Pehlivan, kemiklerin yumuşak kaldığından dolayı oval bacak şeklinin meydana geldiğini dile getirdi.

Raşitizm hastalığına yakalanan bebeklerde ileriki yaşları etkileyecek problemlerin baş gösterdiğini kaydeden Pehlivan, boy oranlarında 20 santimetreye kadar farkların meydana geldiğini belirterek, "D vitamini eksikliği boyun da uzamasına yardımcı olduğu için raşitizm hastalığı olan bebeklerde boy uzamasında problemler yaşanıyor. Çocuklar 20 yaşına geldiğinde 1.80 olacaksa raşitizmden dolayı o boy 1- 2 sene geç kaldığı için nihayi olarak boya yansıyor ve kısa kalıyor. D vitamini eksik olan çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf oluyor hem de diyabet dediğimiz bazı ömür boyu kalıcı hastalıklar da raşitizm hastalığı olan çocuklarda daha sık gözüküyor." şeklinde konuştu.

Pehlivan, çocuklarda raşitizm hastalığının belirtilerini ise şöyle anlattı: "Çocuklarda iştahsızlık D vitamini eksikliğinden çıkar. Huzursuzluk uyku düzensizliği kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Yine kemiklerde yumuşamaya bağlı olarak eğrilikler söz konusu olur. Özellikle kaburga kemiklerine dokunduğunuzda normalde düz olması gereken kaburga kemiklerinin ortasında tesbih taneleri gibi tomurcuklar ortaya çıkmaya başlar. Bunlar D vitamini için tipik bulgulardır. D vitamini eksikliği olan bebeklerin bıngıldağı da geniş olur. Yeteri kadar büyümeyi sergilememiş olur. Bebeklerde gördüğümüz en sık belirtiler bunlar oluyor. Bunlardan şüphelenen aileler hekime başvurmaları gerekiyor."

Dr. Pehlivan, raşitizm hastalığı olan bebeklerin D vitamini yetersizliğinden ötürü çok huzursuz ve muzur çocuklar olduğunu, kolay kolay sakinleştirilemediğini söyledi. Pehlivan, çocuklara D vitaminin verilmesinden sonra çocukların sakinleştiğini ifade etti. ‘Raşitizm geliştiyse bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor.’ diyen Pehlivan, hastalığın ilerlemesi durumunda olabilecek sonuçlar hakkında ilgili şu bilgileri verdi: "Hastalık ilerledikçe ağır D vitamini eksiklikleri ortaya çıkıyor. Havale geçirmelere ve istem dışı kasılmalara yol açıyor."

VÜCUTTA 35 SANTİMETRELİK ALAN 30 DAKİKA GÜNEŞ GÖRSE YETER

Raşitizm hastalığından korunmanın en etkili yolunun D vitamini olduğu bilgisini veren Dr. Pehlivan, "D vitaminin asıl kaynağı güneş. Raşitizmden korunmanın en güzel yöntemi, daha bol güneşlenmek. Özellikle kıştan çıktığımız şu günlerde çocuklarımızı ortaya çıkacak olan güneşten azami olarak istifade ettirmemiz gerekiyor. Kış aylarında uzun süre güneş görmemiş çocuklar yeteri kadar D vitamini alamadıysa güneş çok önemli. Bir insanın günlük olarak vücudunun 35 santimetre karesini 20-25 dakika kadar günlük güneş görüyor olması günlük D vitaminini ihtiyacını karşılamasına yeterlidir. Bir çocuğun yüzünün veya elinin bile güneş görüyor olması yeter. Tamamen soyulmasına gerek yoktur. Kış boyu güneş görmeyen çocuklarda bu hastalık daha sık görülüyor." diye konuştu.

Pehlivan, ebeveynlerin ‘çocuğum üşür’ diyerek güneşli alanlara çıkarmadığını belirterek, şu uyarıda bulundu: “Cam arkasında güneşin hiçbir faydası olmuyor. Bazıları ‘üşütür’ diye camın arkasına veriyorlar uygun dalga boyunda gelmediği için yeteri kadar D vitamini sağlamıyor.”

BEBEKLERDE RAŞİTİZM HASTALIĞI

Bebeklerde D vitaminin eksikliğinin en önemli nedenlerinden birisinin de annelerde D vitamini eksikliğinin olması olduğunu kaydeden Pehlivan, ev hanımı ve çalışan bayanlarda da ciddi mana da D vitamini eksikliği bulunduğuna dikkati çekti. Doğum öncesinde bebeğin D vitaminin ihtiyacını anneden karşıladığını belirten Pehlivan, anne adayında yetersiz D vitamini olması durumunda bebeklerin raşitizm hastalığına yakalandığını söyledi.

Pehlivan, konuşmasına şöyle devam etti: "D vitamini eksik olan annelerin çocuklarında D vitamini yetersizliği görülme sıklığı daha yüksek bulunuyor. Korumayı baştan sağlamak istersek, annelerimizde D vitamini yönünden kendilerini iyi beslemeleri gerekiyor. Özellikle yaz aylarında annelerimizin eli yüzü dahi güneş görmesi yeterli. Dışarıda veya balkonda yarım saat durması bile günlük D vitamini açısından yeterli. Anneler bu güneşli havalarda güneşlenmeye özen göstersinler. Bu sayede de çocuklarında eksik olabilecek D vitamini eksikliğini de gidermiş olacaklardır. Bizim bayanlarımız yaz aylarında dahi kapalı mekanlarda bulunuyorlar, dışarı dahi çıkmıyorlar, bunlar sakıncalı."

Haber 7

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme