Ana dişin yerini tutmuyor!

Bilimsel Çalışmalar
Dr. Dt. Betül Uzun, ortodontinin temel amacının dişlerdeki eğrilikleri düzeltmek olduğunu vurguladı. Uzun, çocukluk yıllarında düzenli kontrollerle olası diş bozukluklarını tespit etmek, bozukluğu önl...
EMOJİLE

Dr. Dt. Betül Uzun, ortodontinin temel amacının dişlerdeki eğrilikleri düzeltmek olduğunu vurguladı. Uzun, çocukluk yıllarında düzenli kontrollerle olası diş bozukluklarını tespit etmek, bozukluğu önleyici bir tedavi planı oluşturmak ve uygulamanın ortodontinin en önemli görevini oluşturduğunu belirterek, " Böylece doğru uygulamalarla ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilebiliyor." dedi.

ÇOCUKLAR DA DİŞ KONTROLÜ ÇOK ÖNEMLİ

Çocuklarda çarpık diş tedavisinin ilk kontrolünün 7-8 yaş aralığında yapılması gerektiğini anlatan ortodontist Betül Uzun "Erken kontrol ve gerekiyorsa tedavi; çocuğun sağlıklı bir çene gelişimine sahip olmasını, daimi dişlerinin düzgün sıralanmasını, kötü alışkanlıklarının düzeltilmesini sağlıyor veya alınan önlemlerle ilerde oluşabilecek çarpışıklıklar minimale indiriyor.11-12 yaşları itibariyle ise artık aktif ortodontik tedavi aşamasına geçilebiliyor. Bu dönem büyüme ve gelişim potansiyelinin aktif olduğu, daimi dişlerin ağızda tamamen yerini aldığı dönem olduğu için genellikle yapılan sabit ortodontik tedavilerle dişleri ve çeneleri ilgilendiren tüm problemler kolayca tedavi edilebiliyor." diye konuştu.

EN GÜZEL YAPAY DİŞLER BİLE DOĞAL DİŞLERİN YERİNİ TUTMUYOR

Betül Uzun, toplumumuzda çoğu zaman erken teşhis ve tedavi döneminin atlanıldığını ifade ederek şöyle konuştu: " Birey erişkinliğe ulaşınca ortodontik bozuklukların farkına varıyor. Erişkin bireyler genellikle dişlerindeki estetik problemleri ortadan kaldırmak için bir takım protez uygulamalarını tercih ediyor. Bir takım porselen kuronlarla bozuk olan estetik görünümü düzelttirmeye çalışıyor. Ancak bu durum kesinlikle her zaman en doğru çözüm değildir. Hekim olarak bizler, hastalarımızı ağızlarında mevcut olan sağlam dişlerini korumaları konusunda uyarıyoruz. Çünkü fonksiyonel açıdan sağlıklı, estetik olarak kusursuz bir ağızı sağlamak, kişinin doğal dişlerini korumaktan geçiyor. En güzel yapay dişler bile doğal dişlerin yerini tutmuyor. Doğal dişleri koruma felsefesi ile hareket eden ortodontik tedavi yöntemleri hastanın yaşı ne olursa olsun olağanüstü sonuçlar gösteriyor. Bu nedenle erişkin yaşlarda da ortodontik tedavinin çocuk hastalarda olduğu kadar etkili ve başarılı olduğunu vurgulamak gerekiyor."

Star