Ağrı kesiciler sağır ediyor

Bilimsel Çalışmalar
Yapılan bir araştırmaya göre ibuprofen ve parasetamol dahil ağrı kesicilerin düzenli günlük kullanımı kadınlarda işitme kaybı riskinin oldukça artmasına yol açabiliyor. Brigham’dan bilimadamları...
EMOJİLE

Yapılan bir araştırmaya göre ibuprofen ve parasetamol dahil ağrı kesicilerin düzenli günlük kullanımı kadınlarda işitme kaybı riskinin oldukça artmasına yol açabiliyor.

Brigham’dan bilimadamları ve Boston’daki Kadın Hastanesi 31-48 yaş arasındaki 62,261 kadınla yaptığı araştırmada verileri inceledi. 1995 ve 2009 arasında 14yıl süren bu çalışmanın neticesinde 10,012 kadın işitme kaybı bildirdi.

Haftada 2 ya da 3 kez ibuprofen kullanan kadınların %13 işitme kaybına uğradıkları ve haftada 5gün kullananlardaysa bu oranın %21e ,haftanın 6 ya da 7 günü kullanan kadınlardaysa %24’e kadar yükseldiği sonucuna vardı.

Çalışmanın baş araştırmacısı olan doktor Sharon Curhan steroid olmayan enflamatuar ilaçların duyma organı kokleadaki kan akışını azaltıp fonksiyon bozukluklarına neden olabildiğini açıkladı ve bu tip ilaçları kullanmak durumunda olan kişilerin riskleri, yararları hakkında uzman doktorlara danışmaları aynı zamanda diğer olası alternatifleri de ararştırmaları gerektiğini belirtti.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme