70 İnternet Bağımlısı Bakırköy’e Gitti

Bilimsel Çalışmalar
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan İnternet Bağımlılığı Polikliniği doktorlarından Ömer Şenormancı, kendilerine 70 hastanın başvurduğunu belirtti. Şenormancı, "İnterne...
EMOJİLE

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan İnternet Bağımlılığı Polikliniği doktorlarından Ömer Şenormancı, kendilerine 70 hastanın başvurduğunu belirtti. Şenormancı, "İnternet yüzünden okulunu bırakanlar, kısıtlama getirdiği için ailesine bıçak çekenler var" dedi.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH) İnternet Bağımlılığı Polikliniği’nden Dr. Ömer Şenormancı, 3 ay önce açılan internet bağımlılığı kliniği ve çalışmaları hakkında gazetecileri bilgilendirdi. Şimdiye kadar kendilerine 70 kişinin başvurduğunu ve şu canda 50’nin üzerinde hastayı takip ettiklerini ifade eden Dr. Şenormancı, başvuruda bulunan bağımlı profillerini şöyle anlattı: ‘Kliniğimize 20’li yaşlarda gençler geliyor. Önemli kısmı sadece internet yüzünden okulu bırakmış. Gençler daha çok binlerce kişinin aynı anda oynadığı çevrim içi rol yapma oyunlarına (MMPORG) yöneliyor. Genelde hastaları yakınları getiriyor çünkü kendileri kabullenmiyor. Ailesi kısıtlama getirdiğinde, bilgisayarı geri almak için annesine, babasına bıçak çekenler oluyor. MMPORG’larla çocukları 12 yaşına kadar hiç tanıştırmama tavsiyesinde bulunuyoruz.’

ERGENLİĞE DİKKAT

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt ise özellikle ergenlik dönemindeki internet bağımlılığının, çocukların bütün varoluşunu bu kanaldan gerçekleştirmesine neden olduğunu ifade etti. Dr. Ramazan Konkan ise bazı kişilerin sadece internette oyun oynadığını ve e-posta adresi bile bulunmadığını ya da aslında kumar bağımlısı olan bir kişinin bu bağımlılığı doyurmak için interneti kullanabildiğini anlattı. Konkan klinikteki tedaviyi ise şöyle anlattı: "Bağımlı nerede, ne zaman, ne kadar internete giriyor? İşini, derslerini aile ilişkileri nasıl etkileniyor? Sonrasında nereden başlayacağımıza karar veriyoruz. Bağımlı olduğunun hiç farkında değilse, önce farkındalık kazandırmaya çalışıyoruz. Değişim isteğini canlandırmaya çalışıyoruz. İnternet kişinin hayatında kalacak ama kontrolü kişinin elinde olacak. Bazı durumlarda ilaç kullanabiliyoruz.

Bazı bağımlılık kriterleri

 internette yapılması planlanan etkinliği düşünme, istenilen keyfi almak için giderek daha fazla oranda internet kullanma ihtiyacı duyma, planlanandan daha uzun süre internette kalma, aşırı internet kullanımı nedeniyle aile, okul, iş ve arkadaş çevresiyle sorunlar yaşama, eğitim veya kariyer ile ilgili bir fırsatı tehlikeye atma ya da kaybetme, interneti sorunlardan ya da olumsuz duygulardan kaçmak için kullanma.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme