5-10 yıl gençleşmek mümkün mü?

Bilimsel Çalışmalar
Yıllara meydan okumak istiyor ancak botoks, estetik cerrahi gibi girişimlerden ürküyorsunuz. Merak etmeyin artık doğal yolla da gençleşmek mümkün! Akupunktur Uzmanı Dr. Hasan Ali Nogay, “Son zam...
EMOJİLE

Yıllara meydan okumak istiyor ancak botoks, estetik cerrahi gibi girişimlerden ürküyorsunuz. Merak etmeyin artık doğal yolla da gençleşmek mümkün! Akupunktur Uzmanı Dr. Hasan Ali Nogay, “Son zamanlarda doğal yollarla gençleşmek isteyenlerin ilk tercihi ‘akulift’ adı verilen bir akupunktur yöntemi. Bu yöntemle 7-12 seans sonrasında ortalama 5-10 yıl gençleşmek mümkün” dedi ve ayrıntılarına değindi.

Akupunktur yönteminde minik iğneler, özelleşmiş akupunktur noktalarına uygulanır. Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten var olan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır. Bu da bazı biyokimyasal-hücresel değişiklikler sebep olduğu için vücudumuzun "kendini iyileştirme gücü" harekete geçirilerek iyileşme sağlanır.

Son yıllarda yüz bölgesine uygulanan kozmetik akupunktura "akulift" de denilmektedir. Akulift, yüzdeki özel noktalara konulan iğnelerle yaşlanma belirtilerini azaltan, cerrahi olmayan etkili bir yöntemdir. Yüzde lokal kan ve lenf dolaşımını artırır, kolajen ve elastin lif üretimini uyarır. Ayrıca otonom sinir sisteminin uyarılması ve regülasyonu sonucunda, onarıcı maddeleri harekete geçirerek ciltteki sorunları çözer. Bu yöntemle 7-12 seans sonrasında ortalama 5-10 yıl gençleşmek mümkün. İşte harika sonuç alınabilinen 7 kırışıklık:

1. Kaz ayakları: Gülme çizgileri olarak da bilinir. Önceleri gülümsememizle kendini belli eden bu çizgiler, yıllar içinde yerlerini sever ve belirginleşirler. Her bir çizgiye uygulanan “küçük” iğnelerle bu kırışıklıkları terbiye etmek mümkündür.

2. Kaş çatma çizgisi: Gözlerimiz arasındaki bu kırışıklıklar, yıllar içinde artan stresle daha da derinleşir.

3. Nazolabial oluk: Burun kenarından ağzın köşesine kadar uzanan hattır. İnce, küçük iğnelerle bu oluk daha yumuşak ve genç bir görünüme kavuşturulur.

4. Alın çizgileri: Kaşlara paralel yerleşen bu çizgiler de “botox” uygulanmaya çalışılan kırışıklıklardandır. Bu çizgiler boyunca ince, küçük iğneler uygulanarak son derece güzel sonuçlar alınmaktadır.

5. Sigara çizgileri: Dudak üstünde, özellikle sigara içilmesiyle barizleşen; nikotin, karbon monoksit ve hidrojen siyanid’den kaynaklanan kırışıklıklardır. Mimik kaslarıyla ilişkili olarak da (sigara olmadan) bulunabilirler.

6. Sarkık göz kapakları: 30 yaş üstünde gözkapağı elastikiyetin azalması, yer çekimi, uyku problemleri ve dinlenememek bu çizgileri artırmaktadır. Göz çevresindeki uygulamalarla çok daha “dinç” ve “sağlıklı” bir görünüm elde edilebilir.

7. Göz altı krizleri: Uyku çizgileri olarak da bilinir. Gözlerin hemen altında ve yorgunluk anlarında belirginleşen kırışıklıklardır. Akupunktur ile göz çevresi kasları güçlendiğinde ve elastikiyeti artırıldığında doku kendisini çok iyi toparlar ve daha genç bir görünüm de elde edilir.

İyi ve kalıcı sonuç almak için 7-12 seanslık bir uygulama (2-3 ay) ile birlikte 40 ml/kg günlük su içilmesi, antioksidan içeren sebze ve meyvelerin tercih edilmesi, sigaranın bırakılması, kafein ve alkolden uzak kalınması ve güneş kremleri ile cildin korunması öneriliyor.