3 yetişkinden biri tansiyon hastası

Bilimsel Çalışmalar
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Academic Hospital Genel Direktörü Prof. Dr. Hakan Tezcan, dünyada 1,5 milyar kadar, Türkiye’de ise 15 milyo...
EMOJİLE

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Academic Hospital Genel Direktörü Prof. Dr. Hakan Tezcan, dünyada 1,5 milyar kadar, Türkiye’de ise 15 milyon yüksek tansiyon hastasının olduğunun tahmin edildiğini belirterek, ”Ülkemizde yaklaşık her 3 erişkinden birinde yüksek tansiyon görülüyor. 50 yaşın üzerinde bu oran, 2 kişide bire kadar yükseliyor” dedi.

Tezcan, hipertansiyon hastalarının ideal kilolarına inmesi ve bu kiloyu muhafaza etmesi, tuz tüketimini kısıtlaması, egzersiz yapması, kalp sağlıklı beslenmesi, alkol alımını kısıtlaması, sigara içmemesi ve mümkünse stresten uzak yaşaması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Tezcan, hipertansiyon tanısı koymak, takip ve tedavisini doğru yapabilmek için öncelikle kan basıncının doğru cihazla ve doğru yöntemle ölçülmesi gerektiğini vurgulayarak, ideal kan basıncının ”120/80 mmHg” olduğunu, klinik ölçümlerde ”140/90 mmHg”, evde ölçümlerde ise ”135/85 mmHg” üzerindeki değerlerin hipertansiyon olarak kabul edildiğini ifade etti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme