Aşırı soda ve maden suyu içilirse ne olur?

Sağlık
Aşırı sıcaklar, kalp ve dolaşım sisteminizi etkiler. Terlemeyle birlikte vücudumuzdaki sıvı, tuz ve minerallerin kaybı da artar. Birçok kişi bu mineralleri takviye etmek için maden suyu tüketiyor. Anc...
EMOJİLE

Aşırı sıcaklar, kalp ve dolaşım sisteminizi etkiler. Terlemeyle birlikte vücudumuzdaki sıvı, tuz ve minerallerin kaybı da artar. Birçok kişi bu mineralleri takviye etmek için maden suyu tüketiyor. Ancak sıcak havalarda su ve mineralleri takviye edebilmek amacıyla aşırı soda, maden suyu içilmesi vücuda zarar veriyor.

Kardiyolog Prof.Dr. Bilal Boztosun aşırı soda tüketimine dikkat çekerek “Bu durum tansiyonun yükselmesine yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine yol açabilir” dedi.

Boztosun bu yüzden aşırı sıcak havalarda dikkat etmeli uyarısında bulundu ve “vücuttaki sıvı kaybını telafi etmelisiniz” diye konuştu.

Boztosun ayrıca son yıllarda popülerleşen detoks sularının bilimsel bir dayanağının olmadığını belirtti.

Prof.Dr. Boztosun “Bu suların kullanımında özünde mahsur bulunmamakla beraber ishal, baş ağrısı, vücutta sıvı kaybına yol açabileceği unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

Sıcak havalarda suyun alternatifi olarak tüketilen içeceklerin kalp krizini tetikleyebileceğini de söyleyen Boztosun, “Kafein sıvı kaybının derinleşmesine yol açar ayrıca kalp hızını artırarak kalbin iş yükünü artırır. Sıcak havalarda su ve mineralleri takviye edebilmek amacıyla aşırı soda ve maden suyu içilmesi tansiyonun yükselmesine yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine yol açabilir. Enerji içeceklerinin yüzde 96’ının içinde kafein bulunur ve 250 ml enerji içeceğinde 2 adet espressoya eş değer kafein bulunur. Bu içecekler kalpte çarpıntı, ellerde titreme, ritim sorunlarına hatta ani ölümlere yol açabiliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi