ALLURION YUTULABİLİR MİDE BALONU

Sağlık
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehtap ERTÜRK, aşırı kiloların ve obezitenin birçok hastalığın altında yatan nedenler olduğuna dikkat çekerek tip-2 diyabet hastalığı ile bağlantılı insülin direncinin aşı...
EMOJİLE

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehtap ERTÜRK, aşırı kiloların ve obezitenin birçok hastalığın altında yatan nedenler olduğuna dikkat çekerek tip-2 diyabet hastalığı ile bağlantılı insülin direncinin aşırı kiloların verilmesi ile tedavi edilebildiğini belirtti. Bununla birlikte kilolu insanlar genellikle görünüş kaygılarından dolayı psikolojik olarak etkilenmektedirler. Bu sebeple en önemlisi sağlıklı yaşamak olan hedeflerimize ulaşmak için minimal invaziv, ameliyatsız ve kilo vermede bütünsel bir yaklaşım hedefleyen yutulabilir mide balonu Allurion’ un gün geçtikçe yaygın olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Allurion Mide Balonu, anestezi ve endoskopi gerektirmemesi, sadece bir kapsülün 15 dk gibi kısa bir sürede su ile yutulması ve sürekli tokluk hissi vererek konforlu bir diyet süreci sağlaması gibi birçok sebeple kilo verme yolculuğunda aşırı kilolarından kurtulmak ve sağlıklı bir hayata başlamak isteyen hastalar tarafından tercih edilebilir.

YUTULABİLİR MİDE BALONU NEDİR?

Allurion Mide Balonu, uzun süredir obezite tedavisinde kullanılan mide balonunun Allurion tarafından geliştirilmiş teknolojik olarak en güncel halidir. Endoskopik olarak anestezi ile yerleştirilen geleneksel mide balonunun aksine, endoskopi ve anestezi gerektirmez. Balon ince yapısı nedeniyle yutulabilecek büyüklükteki bir kapsül içine sığdırılmıştır. Kapsül su ile yutulabilir.

Kapsül yutulduktan sonra mide içerisinde şişirilir. Midede yaklaşık 16 hafta kalarak tokluk hissi sağlar. 16 hafta sonunda üzerindeki valf açılarak balon söner. İnce yapısı sayesinde doğal yollarla dışarı atılır. Çıkarılması için işlem gerekmez.

Yutulabilir mide balonu tedavisi sadece mide balonu uygulamasından ibaret değildir. Allurion Elipse Mide balonu programı ile akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kişinin gelişimi takip edilir. 6 aylık program ile sunulan bu uygulama, mide balonu tedavisinde bir ilktir.

ALLURION MİDE BALONU NASIL UYGULANIR?

Elipse Mide Balonu kapsül içerisinde sıkıştırılmış haldedir. Kapsül ve ona bağlı ince esnek katater su yardımıyla yutulur. Kapsülün midede doğru yerde olduğu şişirilmeden önce röntgen ile kontrol edilir. Daha sonra steril su doldurularak şişirilir. Bağlı olan katater çıkarıldıktan sonra, balonun yerinin kontrolü için tekrar röntgen çekilir.

YUTULABİLİR MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Daha önce fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalıştınız ve diyet egzersiz yaptığınız halde başarılı olamadıysanız elipse mide balonu uygulaması sizin için ideal olabilir. Vücut kitle indeksi 27 ve üzerinde olan 18 yaş ve üstü bireylerden, bilinen herhangi bir mide rahatsızlığı olmayanlara uygulanabilir.

Elipse mide balonu endoskopi ve dolayısıyla anestezi gerektirmediğinden anestezi alması sakıncalı kişiler için en ideal kilo verme yöntemlerinden biridir.

Ancak hamile olanlara aşırı alkol tüketen kişilere balon uygun değildir.

16 HAFTADA VÜCUT AĞIRLIĞINIZIN %10-15 İNİ VEREBİLİRSİNİZ.

Uygulama yaklaşık 15 dk. sürer. En büyük avantajı anestezi ve endoskopi gerektirmemesidir. Böylece anestezi ile doğacak riskler ortadan kaldırılmış olur.

Elipse yutulabilir mide balonu mideye yerleştirildikten sonra kilo verme yolculuğunuz başlar. Balon ile birlikte sağlanan akıllı tartı, saat ve mobil uygulama ile bütün süreci takip edip diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşabilirsiniz.

Balonun ince ve pürüzsüz yapısı geleneksel balonlarda daha sık görülen komplikasyonları minimuma indirir.

Tekrar çıkartılması gerekmez. 16 haftanın sonunda kendiliğinden sönerek bağırsak yoluyla dışarı atılır. Bu aynı zamanda bağırsak tıkanması riskini ortadan kaldırır.

Yapılan araştırmalar kişilerin 4 ayda vücut ağırlıklarının yaklaşık %10-15 ini kaybettiklerini göstermektedir. Daha sonra değiştirilen beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzı devam ettirildikçe kilo vermeye devam edip ideal kilolarına ulaşabilirler.

NEDEN YUTULABİLİR MİDE BALONU?

Allurion Elipse mide balonu taktıranlar çoğunlukla memnuniyetlerini belirtmektedir. Balonun erken çıkarılması ve ilk birkaç günde görülen bulantı kramp ve kusma gibi yan etkileri çok düşüktür. İşlem esnasında kişiler bilinçli olduğu için iletişim halinde olunması ve prosesin tamamını görebilmesi hastalarda kilo verme yolculuğuna güzel bir başlangıç sağlamaktadır. Bu ayrıca yaşanabilecek stresi en aza indirir.

Yutulabilir mide balonu ile paket halinde verilen Allurion takip sistemi ile kişiler akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulamaya sahip olmaktadır. Mide balonu uygulaması sonrası 6 aylık programda kişinin gelişimi sürekli takip edilmektedir.

İlerlemenizi takip etmek, sağlıklı bir motivasyon duygusunu korumaya ve ulaşmak istediğiniz hedeflere odaklanmaya yardımcı olarak, kilo verme yolculuğunuza devam etmenize teşvik eder.

Gelişiminizi izlemek, yemekle olan ilişkiniz ve yeme davranışlarınız konusunda daha derin bir anlayış kazanmanıza yardım eder. Bu sizi daha dikkatli yemeye ve daha sağlıklı hayat tarzı davranışları geliştirmenize teşvik eder.

Düzenli takip, güncel davranışlarınızı ‘gözden geçirmenize’ ve ayarlamaların gerekli olup olmadığını ve iyileştirmelerin nerede yapılabileceğini görmenize yardımcı olacaktır.

ALLURİON MÜKEMMELLİYET MERKEZİ

Allurion tarafından geliştirilen dünyada tek ve ilk yutulabilir mide balonu uygulamasını Türkiye’ de gerekli bütün kriterlere uygun şekilde uygulayan Mehtap Ertürk klinik, Alurion tarafından 2022-2024 yıllarında Türkiye’ nin en iyi kliniği seçilmiştir.

“Allurion Center of Excellence” kapsamında Allurion, çalışma ortağını Allurion Programının tüm yönlerinde gösterdiği mükemmellikten dolayı takdir eder. Seçkin bir mükemmeliyet merkezi olmak, bu kliniğin statüsünü her zaman sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunarak kazandığı anlamına gelir.Bütün kriterler değerlendirildiğinde Allurion sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunan kliniklerini onurlandırmak için Allurion Center of Excellence kliniği yapar.

Mehtap Ertürk klinik, 1000 den fazla Allurion balon uygulaması ve eşsiz diyetisyen desteği ile en çok kilo kaybı sağlayan ve Türkiye’nin en çok Allurion balon uygulanan kliniğidir