Öztürk: Başarı, dürüst çalışmaktan geçiyor

Röportaj
1961 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, yarım yüzyıldan fazla bir süredir de çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.   Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası G...
EMOJİLE

1961 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, yarım yüzyıldan fazla bir süredir de çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.  

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hasan Öztürk ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın çalışmalarını konuştuk.

Dilerseniz Sağlık İş Sendikası’ndan başlayalım. Sağlık İş Sendikası ne amaçla ve kaç yılında kuruldu ?

Öncelikle Türkiye Sağlık İşçileri Sendikamıza ve şahsıma zaman ayırmanızdan dolayı sizlere ve ekip arkadaşlarınıza sendikam ve şahsım adına çok teşekkür ederim. 

1960’lı yıllarda henüz Türk işçi hayatı bugünkü kadar gelişmiş değildi ve bunun yanında sağlık iş kolunda bir sendika olmadığı için sağlık iş kolunda çalışanlar ne yazık ki pek dikkate alınmazlardı. Dikkate alınmadıkları içinde sağlık işçilerinin çalışma alanlarında güvenceleri de bulunmamaktaydı. Bu çok büyük bir eksiklikti. Bu eksiklik fark edildi ve sendikamız şuan hayatta olan Sayın Abdullah Uzunalioğlu tarafından 1961 yılında Türkiye Sağlık İşçileri ve Müstahdemleri Sendikası adı ile kurulmuş. Daha sonra Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak uzun yıllar bu sendikaya Merhum Mustafa Başoğlu Genel Başkanlık yapmıştır. 

Sanırım siz de Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nı 1965 yıllarında tanıdınız ?

Evet, ben de bu sendikayı 1965 yılında tanımaya başladım. Bu yıldan itibaren Sağlık iş Sendikası üyeliği ve ondan sonraki gelişmelerde Sağlık İş Sendikasının tüm kademelerin görev aldım ve her görevi seve seve yaptım ve hala da severek azimli ve gayretli bir şekilde yapmaya devam etmekteyim.

Hasan

Genel başkanlık göreviniz ne zaman başladı?

Mart 2011 tarihinde yapılan 18. Genel Kurulda delegelerimizin çok şükür güvenine layık olarak Türkiye Sağlık İşçileri Sendikamızın Genel Başkanlığına seçildim ve yine Mayıs 2015 tarihinde yapılan 19. Genel Kurul’da ise tekrardan güven oyunu tazeleyerek Genel Başkanlık görevimi devam ettirmekteyim. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın diğer sendikalardan farkı nedir ?

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikamızın diğer sendikalardan farkı zor bir iş kolunda faaliyet göstermekteyiz. Bu zoru çok şükür başarmaktayız. Biz her zaman üyelerimize şeffaf ve açık olduk. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasını idare edenlerimiz her zaman üyelerine her konuyu şeffaf ve açık bir şekilde anlatmaktadırlar. Üyelerini hiçbir zaman aldatmadan acıda olsa gerekeni olduğu gibi söylemeleri bu sendikanın bir özelliğidir. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası “sosyal sendikacılık” konusunda neler yapıyor ?

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası sosyal sendikacılık konusunda her zaman ilk olmuştur. Ankara’da bulunan T. Sağlık İş İlkokulu buna bir örnektir. Başta eğitim olmak üzere her konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret etmekteyiz.

Artan terör olaylarından ötürü neler söylemek istersiniz ?

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak son dönemde hemen her gün yaşanan olaylarda vatan evlatlarımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Gelen şehit ve gazi haberleri hepimizi derinden yaralamaktadır. Eli kanlı terör örgütü hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaktır. Bizler bu hain saldırılara destek verenleri kınıyor ve lanetliyoruz. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak en değerli varlıklarını bu ülke için feda eden ailelerimizin acılarını yürekten paylaşıyor, terörü bir kez daha lanetliyor, akan kanın bir an evvel durmasını istiyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı, yaralanan gazilerimize ise acil şifalar diliyoruz.

Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz ?

On5yirmi5 internet haber sitesine tekrardan sendikamız ve şahsım adına teşekkür ederim. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası idarecileriyle, şube başkanlarıyla, temsilci ve üyeleriyle büyük bir aileyiz. Bu aile daima iyi hizmet etmiştir ve etmeye devam etmektedir. Özellikle sizin aracılığınızla şube başkanlarıma, temsilcilerime ve sendikanın tüm kademesinde çalışan arkadaşlarıma söyleyeceğim sakın yorgunluk, bitkinlik getirmemeleri ve üyelerine verecekleri bilgilerin doğru ve dürüst bilgiler olmasını ve Sağlık İş Sendikası yöneticilerinin 8 saat gibi bir çalışma mef’umu  olmadığı  24 saat görevlerinin başında  olmalarını ekip arkadaşlarımdan rica ediyorum. Unutmayalım ki “başarı dürüst çalışmaktan geçiyor. “

Hasan Öztürk kimdir ?

Hasan Öztürk, Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine bağlı Kabalar köyünde 1942 yılında dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde tamamlayan Öztürk maddi sıkıntılar yüzünden eğitimine ara verdi.

İlerleyen yıllarda İstanbul Zeytinburnun’nda Akşam Orta Okuluna kayıt yaptıran Öztürk, sonrasında ise İstanbul Bakırköy Akşam Ticaret Lisesi’nde eğitimini tamamladı.

1962 yılında vatani görevini Ankara ve Doğubeyazıt’ta tamamladı. 1965 yılında ise İstanbul’a gelerek iş hayatına başladı ve sonrasında ise sendikacılık serüveni de başlamış oldu. 1965 yılında İstanbul’a geldiği zaman Çapa Kliniklerinde iş hayatına başladı. Burada 13 ay çalıştıktan sonra bu kurumdan ayrılarak  1966 yılında S.S.K İstanbul Hastanesinde çalışmaya devam etti. 1970 yılında Sağlık İş Sendikası Baştemsilciliğine seçildi. 1973 yılında yapılan İstanbul Şube Genel Kurulu’nda Şube Sekreteri oldu. 1979 yılında ise İstanbul Şube Başkan Vekilliğine seçildi. 1989 tarihinde İstanbul Şubesi’nin Genel Kurulu yapıldı ve bu yapılan Genel Kurul’da Şube Başkanı oldu. Sonrasında ise 2002 yılında Sağlık İş Sendikasının Genel Başkan Vekilliğine getirildi. Mart 2011 tarihinde yapılan 18. Genel Kurul’da Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanlığına seçildi. Halen aynı görevine devam etmektedir.

on5yirmi5