Dopingin içinde ne olduğu yapanın insafına kalmış!

Röportaj
Gizem Gül’ün röportajı Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin’in ölümü sporda kullanılan kimyasal ilaç kullanımı konusunu yeniden gündeme getirdi. Bilinçsiz ilaç v...
EMOJİLE

Gizem Gül’ün röportajı

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin’in ölümü sporda kullanılan kimyasal ilaç kullanımı konusunu yeniden gündeme getirdi. Bilinçsiz ilaç ve gıda takviyeleri kullanımı sporcuları ölüm tehlikesiyle burun buruna getirebiliyor. Biz de bu konuyla ilgili olarak vücut geliştirme sporunda kullanılan kimyasal ilaçların etkilerini, kimyasal ilaç kullanmadan vücut geliştirmenin mümkün olup olmadığını, vücut geliştirme sporunda nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi sorularımızı Spor Hekimi Savaş Kudaş’a sorduk.

VÜCUT GELİŞTİRME EN TEHLİKESİZ SPOR DALLARINDAN BİRİ

Vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin örneğinde olduğu gibi vücut geliştirme sporu ölümle ya da ciddi sağlık problemleriyle gündeme geliyor. Vücut geliştirme tehlikeli bir spor mu?

Vücut geliştirme sporu diğer branşların yanında en tehlikesiz dallardan biridir. Ancak spor yaparken özellikle başarı ve şöhret için kullanılan doping maddelerinin sık kullanılması, spor dalını karalamaktadır.

Vücut geliştirme beslenme ve spora çok dikkat etmeniz gereken bir spor olmasının yanında maliyeti de yüksek bir spor. Üstelik yarışmalarda ödüllerin de düşük olmasına rağmen insanlar neden bu kadar ilgi gösteriyor. İnsanlar neden vücut geliştirmek istiyor?

İnsan vücudunun güzel olması sportif anlamda olmasa da günlük hayatta oldukça önemli çünkü herkes aynaya baktığında güzel bir vücut görmek ister. Zaten önemli olmasaydı kozmetikçiler, dermatologlar ve plastik cerrahlar para kazanamazdı. Bu yüzden vücut geliştirmeye amatör profesyonel bir ilgi mevcut.

DOPİNG İLAÇLARI OLMADAN DA VÜCUT GELİŞTİRİLEBİLİR

Vücut geliştirmede neden kimyasal ilaç kullanımına gerek duyuluyor? Vücut geliştirme kimyasal ilaçlar kullanılmadan diyetle ve sporla yapılamaz mı?

Amatör sporcularda genellikle ilaç kullanımı fazla değil. Tabi iş profesyonel olmaya başlayınca şekil değiştiriyor. Sporcular normal performansın üstüne çıkmak için ek ürünler kullanmaya başlıyor. Bunların bir kısmı zararlı maddeler içerebiliyor maalesef. Kimyasal maddeleri özellikle doping içeren maddeleri kullanmadan da vücut geliştirilebilir. Ancak bu uzun vadede çalışma ve sabır gerektiriyor.

KİMYASAL İLAÇ KULLANIMI ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Vücut geliştirmede ne tür kimyasal ilaçlar kullanılıyor ve bunların insan vücuduna etkileri nelerdir?

Vücut geliştirmede özellikle anabolik steroidler, androjenler, bazı hormonlar ve uyarıcılar kullanılmakta. Bunlar kas kitlesini artırabilmekte, yağ yakımını artırmaktadır. Ancak bu ürünler, aşırı kıllanmadan, testis atrofisine, bazı kanser tiplerinden ani ölüme uzanan birçok yan etkiyi içinde barındırmaktadır.

MERDİVEN ALTI ÜRETİLEN DOPİNG İLAÇLARININ İÇİNDE NE OLDUĞU YAPANIN İNSAFINA KALMIŞ!

Sporcular bu kimyasal ilaçları nerelerden temin edebiliyor? Bu ilaçların kullanımı ile ilgili yasal bir düzenleme ya da denetleme söz konusu değil mi?

Ülkemizde ilaçlar Sağlık Bakanlığı’ndan onay almaktadır. Doping olarak kullanılan bazı maddeler, Bakanlığın ilaç olarak onayladığı ürünler olabilir. Basit bir örnek testis cerrahisi veya kısırlık sonrası kullanılan bir ilaç, sporda performansı artırmak amacıyla kullanılabilir. Bunun dışında gıda takviyesi olarak satılan bazı maddeler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan onay almaktadır. Bunlar da yasaklı madde içerebilmektedir. Bazı ürünler özellikle merdiven altı üretim denilen ilaçlar yada katkı maddeleridir ki herhangi bir denetimden geçmez. İçinde ne olduğu yapanın insafına kalmıştır. Pudra şekeri de içebilirsiniz, ölümcül olabilecek kimyasal madde de. Son olarak ülkemize kaçak olarak giren ilaçlar var ki,  bunların bir kısmı sosyal paylaşım sitelerinde tavsiye edilip yurtdışından alınabiliyor. Doğal olarak her sporcunun başına bir polis tahsis etseniz, istediği ilaç bir şekilde temin edebilir sporcu. Bu nedenle sporcu kendi kontrolünü kendi yapmalı ve doping konusunda bilinçli ve uyanık olmalıdır.

DOPİNG KULLANIMI SPOR AHLAKINA AYKIRI

Vücut geliştirme sporcularına ya da vücutlarını geliştirmek isteyenlere neler önerirsiniz?

Bir çok sor dalında olduğu gibi vücut geliştirme de çok çalışmak iyi dinlemek ve beslenmek önemlidir. Spor yaparken vücudumuza zarar verecek uygulamalardan kaçınmak çok önemlidir. Sporcu dürüst ve ahlaklı olmalıdır. Dopingli madde kullanımının spor ahlakına aykırı olduğunu unutmamalıyız. Başarıdan önce sağlığın önemi akılda tutulmadır.

On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme