Sağlık Bakanlığı’ndan anlık soru-cevap uygulaması

Ramazanda Sağlık
“Ramazan ve Beslenme” programı süresince Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Doç. Dr. Muhittin Tayfur, THSK Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Dair...
EMOJİLE

“Ramazan ve Beslenme” programı süresince Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Doç. Dr. Muhittin Tayfur, THSK Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı’ndan Diyetisyen Nermin Çelikay ve Diyetisyen Duygu Ünal, sosyal medya kullanıcılarının @saglikbakanligi hesabına “#ramazanvebeslenme” etiketi üzerinden yönelttiği sorulara cevap verdi. Yoğun ilgi gören programın sonunda, uzmanlara 330 soru yöneltildi. Bunlardan en çok sorulan 70 soruya cevap verildi.

Sağlık

 

Soru: Düzenli bir şekilde spor yapıyorum. İyi ve dengeli beslenmem gerekiyor. Oruç sürecinde besin ve proteini nasıl sağlarım?

Cevap: Proteini yüksek ürünlere yeterli miktarlarda tüketmeniz gerekir. Et ürünleri, kuru baklagiller, yumurta, süt ürünleri bunlar protein açısından zengin besinlerdir. Sahur ve iftarda yeterli miktarlarda tüketilmesi ihtiyacınızı karşılayabilir.

 

Soru: Ramazan’da çok tatlı tüketiyoruz. Nasıl yapalım. Yemekten ne kadar sonra yiyelim?

Cevap: İftarda aşırı şerbetli tatlılar yerine yazın daha sık sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tercih edilebilir.