Ramazanda uykuyu ikiye bölün

Ramazanda Sağlık
Ramazanda dinç ve stressiz olmak için uyku düzeninin fazla bozulmaması gerektiğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, “Ki...
EMOJİLE

Ramazanda dinç ve stressiz olmak için uyku düzeninin fazla bozulmaması gerektiğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, “Kişilerin sahur ve iftar düzenini standart hale getirerek, vücut sistemini sarsmaması, gün boyunca daha dinç olmasını sağlar” dedi.

ASIL UYKU SAHURDAN SONRA

Türkiye gazetesinin haberine göre Ramazan ayında uykunun ikiye bölünmesi gerektiğini ifade eden Dr. Kuzu, “Sahuru kahvaltı gibi düşünüp, sahurdan önce ve sahurdan sonra vücudun ihtiyacını karşılayacak sürelerde uyumak gerekir. Bu süre herkese göre değişmekle birlikte, uykumuzu almak için uykunun iki bölümünü mutlaka uyumalıyız. Uykumuz NonREM ve REM olarak iki kısımdır. Gecenin ilk bölümünde uyunan ve NonREM olarak adlandırılan bölümde vücudumuz dinlenir. Bu sebeple ertesi güne bedenen dinlenmiş olarak başlayabilmek için sahurdan önce mutlaka en az 1.5 saat uyumak gerekir” dedi.

Sabahları uyanmaya yakın uyunan uykunun ise beyni dinlendirdiğini ve tazelediğini belirten Dr. Kuzu, “REM uykusu bizim günlük zihinsel performansımızı güçlendirir. Eğer sahurdan sonra yatmazsak REM evresini yeteri kadar uyuyamamış oluruz. Bu da bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş şekilde uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz uyuklaması olarak yansır” diye konuştu.

SAHURDA YENEN BİR KaSE YOĞURT GÜZEL UYUTUR

Sahurda yeniden uykuya dalmanızı zorlaştırmamak için ağır yemekler yemeyin. Sizi tok tutacak süt, yumurta, peynir, tavuk ağırlıklı bir sofra kurun. Gün içinde susamayı engellemek için mümkünse tuzsuz ayran tüketin. Sahur sonrasında uykuya daha rahat dalabilmek için mutlaka bir kase yoğurt yiyin.

Sahurdan önce 1.5 saat uyuyun

Sahura kalkıldığı için sabah uyanma saatinin fazla değiştirilmemesi gerektiğini belirten Dr. Önder Kuzu, uyku düzeninin bozulmaması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

> Gece uykuya da aynı saatte geçmeye özen göstermek gerekir. Sahurdan önce 1.5 saat uyuyun.

> Gün içerisinde ne kadar uykulu ya da uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin.

> Oruç nedeniyle sizin için normal olan süreden daha fazla uyumayın veya uyumaya çalışmayın.

> Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretmeyin, kitap okumayın.

> İftarda çok fazla ve ağır yemekler yememeye özen gösterin yemek yeme sürenizi uzatın, çok hızlı yemek yemeyin.

> İftardan sonra kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.

> İftar sonrası mutlaka hafif bir egzersiz; örneğin yürüyüş yapmaya özen gösterin.

> Sahurda yeniden uykuya dalmanızı engelleyecek şekilde ağır yemekler yemeyin. Sizi tok tutacak süt, yumurta, peynir, tavuk ağırlıklı bir sofra kurun. Gün içinde susamayı engellemek için mümkünse tuzsuz ayran tüketin. Sahur sonrasında uykuya daha rahat dalabilmek için mutlaka bir kase yoğurt yiyin.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme