Ramazan’da suya dikkat

Ramazanda Sağlık
Aşırı sıcakların metabolizmayı etkilediğine vurgu yapan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, oruç tutanların sağlık açısından beslenmelerine dikkat etmesini istedi. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori ve sıvı gereksin...
EMOJİLE

Aşırı sıcakların metabolizmayı etkilediğine vurgu yapan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, oruç tutanların sağlık açısından beslenmelerine dikkat etmesini istedi. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori ve sıvı gereksinimlerinin dengelenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akbaba, “Gereken enerji ve besin öğeleri iftar, geniş zamana yayılan 1-2 ara öğün ve sahura dağıtılmalı. Yatmadan önce aşırı yemek yerine, sahura kalmak çok daha sağlıklı olacaktır” dedi.

SAHURDA YUMURTA UYARISI

Yeni Şafak gazetesinde yer alan haberde; Prof. Dr. Akbaba,  mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirtti.

“Sahurda ağır yağlı yemekler yerine kahvaltılık besinleri ve hafif su oranı yüksek gıdaları tercih etmeliyiz. Peynir çeşitleri, süt, süt ürünleri ve yumurta gibi protein oranı yüksek olan gıdalar hem mideyi yormaz hem de daha uzun süre tokluk hissi verir. Bu gıdalar içerisinden yumurtaya özellikle vurgu yapmak istiyorum. Sahur sofralarında bulunmasında fayda vardır. Ayrıca yoğurt, ayran ve cacık tüketimi de içerisindeki yararlı bakteriler nedeniyle bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca sahurda tatlı tüketmek istersek mutlaka hafif olan sütlü tatlıların tüketilmesi gerekir, baklava gibi ağır yağlı tatlılar mideyi çok yorabilir. İçecek olarak ise süt, çay, taze sıkılmış meyve suyu, bitki veya meyve çayı tüketilebilir.”

‘İFTARDA HIZLI YEMEYİN’

Uzun bir açlık dönemi sonrası iftarın yapıldığını anımsatan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, şöyle devam etti:

“İftarda aniden hızlı bir şekilde yemek yenilmemelidir. Mümkünse çorba ile başlanmalıdır, ardından ana yemeklere devam edilmelidir. Besinler çok iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmeli. Birden ağır yemekler yenmemelidir. Daha hafif ve sağlıklı olması için yiyecekler kızartma ve kavurma yerine, haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır. Et, etli veya etsiz sebze yemekleri, pilav, makarna, esmer ekmek gibi tahıllar, kuru baklagil yemekleri, yoğurt, ayran, cacık, salata, meyve gibi lif oranı yüksek alternatiflerden 3 çeşit seçerek oluşturulan bir iftar yemeğinin sindirimi de daha kolay olacaktır. İftar ile sahur arasında ise; taze meyve, süt, yoğurt gibi alternatifler tüketilmesi daha yararlı olacaktır. İftardan 1 – 2 saat sonra yürüyüş gibi aktiviteler yapılması sağlık açısından uygun olacaktır.”

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme