Ramazan’da kolay sindirim için meyve suyu

Ramazanda Sağlık
Sahurda içilecek sütün tokluk hissi yarattığını belirten uzmanlara göre, iftarda içilecek meyve suyu ise uzun süren açlık sonrası düşen kan şekerini kısa sürede düzenliyor. Nuh Naci Yazgan Üniversites...
EMOJİLE

Sahurda içilecek sütün tokluk hissi yarattığını belirten uzmanlara göre, iftarda içilecek meyve suyu ise uzun süren açlık sonrası düşen kan şekerini kısa sürede düzenliyor. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, Ramazan ayında her gün düzenli olarak içilecek bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat tok tuttuğunun bilimsel olarak da kanıtlandığını söyledi. Sahurda süt içilmesini öneren İnanç, “Protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissetmemize yardımcı oluyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlıyor. Araştırmalar, bir bardak sütün insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu ortaya koyuyor. Sütün şekeri laktoz, açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Ramazanda sıcak hava nedeniyle terle kaybedilen kalsiyum başta olmak üzere mineral ve vitamin gereksiniminin karşılanmasına destek oluyor” şeklinde konuştu.

Oruç açarken içilen bir bardak meyve suyunun ise tokluk verebileceğini ve 15 – 16 saatlik bir açlıktan sonra ağır ve ani besin tüketilmesinin yaratacağı mide sorunlarına engel olabileceğini söyleyen İnanç şöyle konuştu: “İftarda orucun meyve suyu ile açılmasının bir başka yararı da Ramazanda sıklıkla karşılaşılan sindirim problemlerinin hafiflemesine yardımcı olmasıdır.” .

RAMAZAN KİLOLARINA DİKKAT 

Ramazan sonrası kilo problemleri yaşandığına da dikkat çeken İnanç, “İftar sonrası kan şekerini yükselten şerbetli hamur tatlılarının sofralarda yer aldığını görüyoruz. Uzun süreli açlık bazal metabolik hızda yavaşlamaya neden olmakta ve iftar vakti tüketilen ağır yemekler sebebi ile genellikle Ramazan sonunda kilo alınmaktadır. Tatlı tüketilecekse, az şekerli sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmesi, kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak ve daha az enerji alarak Ramazan süresince kilo alımını azaltacaktır” dedi.

Ntvmsnbc 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme