Ramazanda kilo aldıran gıdalara dikkat

Ramazanda Sağlık
Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden uzman diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, oruç tutarken vücutta yağ birikmesine neden olan besinlerden özellikle kaçınılması gerektiğini belirterek...
EMOJİLE

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden uzman diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, oruç tutarken vücutta yağ birikmesine neden olan besinlerden özellikle kaçınılması gerektiğini belirterek, Ramazan’da sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.Uzman diyetisyen Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, oruç tutacak olanlara önerilerde bulundu.
 
Sahurda, doğru besinleri tercih etmenin açlığı önlediğini, uyku isteğini azalttığını ve daha dinamik bir gün geçirmede vücuda zindelik sağladığını belirten Aydın, sahurda yumurta, peynir, süt, yoğurt, ekmek, yulaf ezmesi, zeytin, ceviz içi, çorba, komposto veya meyvenin tercih edilmesini istedi.
 
Protein içeren besinlerin midede sindirimi yavaşlattığı ve boşaltımı geciktirdiği için tokluk süresini uzattığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:
 
“Çorba, ayran, süt veya komposto gibi sıvı içeriği yüksek besinler, hacim kaplayarak tok kalmayı sağlar ve sıvı gereksinmesini karşılar. Sahur için börek, poğaça, tost, sucuk, salam, ağır gıdalar yerine yumurta, peynir, süt gibi kahvaltılık hafif besinleri tercih etmek zinde kalmayı sağlar. Bazen pratik olması adına süt veya yoğurt ile yulaf ezmesi müsli gibi besinler de tercih edilebilir. Fakat bu besinlerin yanına 1 orta boy armut, elma, şeftali gibi bir meyve ve fındık, badem gibi kuruyemişler de tüketilmelidir.”
 
Miktar ve zaman önemli
 
İftarda yenen kızartmalar, tereyağı ile hazırlanan ağır tencere yemekleri, hamurlu tatlılar, fazla miktarda tüketilen pilav ve makarna benzeri yemeklerin vücutta yağlanmayı artırdığını anlatan Aydın, “Yağlanma ve kilo alımı ağırlık hissini artıracağından kişi kendini zinde değil, yorgun ve bitkin hisseder. Tüketilen besinlerin miktarına ve zamanına çok dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.
 
Aydın, her akşam yemekte pilav ya da makarna ile tek tip beslenip üstüne tatlı yiyen bir kişinin birkaç günün sonunda kendini yorgun ve isteksiz hissetmeye başlayabileceğini aktararak, bu tip beslenmenin, başta sindirim mekanizmasını etkileyip, bağırsak düzenini bozarak, şişkinlik ve kabızlığa neden olacağını dile getirdi.
 
İftarda başlangıç için zeytin, hurma, meze, börek, ceviz içi, kayısı, incir gibi birçok besini bir arada tüketmek yerine tek bir hurma ya da zeytin tercih etmenin daha zinde ve sağlıklı olacağını kaydeden Aydın, başlangıç için çorba, ardından etli sebze veya zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara et, yoğurt, ekmek, salata tüketilmesi önerisinde bulundu.
 
Diyetisyen Aydın, normalde kadınların günlük ortalama sıvı ihtiyaçlarının 2,7 ve erkeklerin 3,7 litre olduğunu belirterek, bunun 12-14 bardağını sudan, geri kalan kısmını ise soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze ve meyveden karşılanması gerektiğini aktardı.
 
Oruç tutanların akşam yemeği sonrası tatlı isteğinin arttığını belirterek, iftardan sonra baklava, künefe veya tulumba yerine güllaç, kazandibi, dondurma veya meyveli kupların tercih edilmesini önerdi.
 
Aydın, ramazanda beyaz unun tüketimini sınırlandırmak gerektiğini vurgulayarak, “Ramazan pidesi beyaz undan yapılır ve kalorisi diğer ekmeklere oranla daha fazladır. Yedikçe iştahı azaltmak yerine artırır; çünkü glisemik indeksi yüksek olduğundan kan şekerini hızlı yükseltip çabuk düşürür. Dolayısıyla pide yerken yeme isteğini artıran bir besindir. Hızlı depolanıp kişide yağlanmayı artırabilir” bilgisini verdi.

kadın ve kadın

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme