İftarda yenen enginar karaciğeri temizliyor

Ramazanda Sağlık
Oruç tuttuğumuzda, normalde vücudumuzun sindirim için harcadığı enerji, sindirim  sistemi hiç atık üretmediği için, “hastalıkları” sindirdiğini dile getiren Dr.Ateşsaçan “Oruç tutarken, hipofiz b...
EMOJİLE

Oruç tuttuğumuzda, normalde vücudumuzun sindirim için harcadığı enerji, sindirim  sistemi hiç atık üretmediği için, “hastalıkları” sindirdiğini dile getiren Dr.Ateşsaçan “Oruç tutarken, hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanır ve tüm vücuttaki hasarlı dokuları onarır, tüm sistemler yenilenir. Canlılık artar ve  yaşam uzar. Öncelikle organlarımız gözden geçirelim ve neler yenilmeli hatırlayalım: Karaciğer  :Vücudun  geri dönüşüm merkezi gibi çalışır. Karaciğer tüm toksinleri seçip ayırır ve  atılmasından sorumlu organa gönderir. Enginarda güçlü bir antioksidan olan “silymarin” var. Silymarin zarar görmüş karaciğer dokusunun tekrar  yapılandırılması için önemlidir. İftar da 1 adet enginar karaciğeri temizler  Gün içinde kullanılacak 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal karaciğeri temizler. Etken maddesi kurkumindir. Kara ciğeri kuvvetlendirir, karaciğer hasarına karşı önleyici etki gösterdiği saptanmıştır.  Ağır yağlı yemekler, şekerli ve tatlı gıdalar, katkılı ve ambalajlı ürünler  karaciğeri yorar” dedi.

Böbreğin vücut suyunu dengelediğini kanı atıklardan filtre ederek alkali kalmasını sağladığını Star gazetesine anlatan Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, “Böbrek üstü bezinin görevleri de çok önemlidir.Sonuçta böbrekler  az çalıştığı zaman , kan hücreleri azalır, kanda toksinler artar, bağışıklık zayıflar. Gün içinde bolca  su tüketmek çok önemli, bu 2,5 litre suyun bir kısmını çok açık olarak bitli çayları şeklinde içilebilir.

Maydanoz mükemmel bir böbrek temizleyicisidir. Sahurda kahvaltı yaparken bolca tüketilebilir.

Ramazan sonrasında limon ile kaynatılıp 10 gün boyunca sabah içilirse  tüm toksinleri temizler,  kilo vermeye  yardım eder.

Barsaklar; ikinci beyin gibidir. Kabızlık olursa vücutta toksinler birikir. Özellikle  iftardan sonra  rezene+ sinameki çayı  içilebilir. Ek olarak  sahurda  1 tatlı kaşığı  kabaca öğütülmüş keten tohumu  biraz yoğurt veya yulaf ve süt ile  birlikte tüketilirse, kabızlığa iyi gelir.Bunun dışında yapılması önerilenler: Susam yağı tüm vücuda sürülecek .Önce alt uçlardan, el ve ayaklardan başlanacak ve yukarıya doğru masaj yapılacak. Sonra tekrar ayak ve ellere doğru masaj ayrılacak. Toplam 10 dakika sabah tüm karına saat yönünde masaj yapılacak. Mürdüm eriği kompostosu yapılacak.”