Ramazandan sonra “ölçüyü kaçırmayın”

Ramazan Yemekleri
Necmettin Erbakan Üniversitesi İç Hastalıkları Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir, ramazan ayı boyunca istirahata alışmış olan midenin, bayramda fazla gıdayla karşılaşmasının mide fesadına ne...
EMOJİLE

Necmettin Erbakan Üniversitesi İç Hastalıkları Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir, ramazan ayı boyunca istirahata alışmış olan midenin, bayramda fazla gıdayla karşılaşmasının mide fesadına neden olabileceğini söyledi.

Demir, “Bayramın birinci günü oruçtan çıkmamız nedeniyle tatlı, karbonhidratlı ve proteinli gıdalara aşırı miktarda yenilmesinden kaynaklı hem uzun vadeli, hemde kısa vadeli problemlerle karşılaşılıyor. Uzun vadede kilo almayı söyleyebiliriz. Kısa vadede ise önemli olarak nitelendirebileceğimiz, ramazan ayı boyunca istirahata alışmış midenin, bayramda fazla gıdayla karşılaşması mide fesadına neden olur” dedi.

Demir, mide fesadının insanlarda bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtileri olduğunu dile getirerek, bayramlarda düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Güne mütevazi kahvaltıyla başlayın

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi Diyetisyeni Emine Demir de bayram sabahına mütevazi bir kahvaltıyla başlanmasını önererek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Ailenin bir araya geldiği bu sabahı zengin bir menüyle süslemek iyi bir fikir gibi görünse de peynir, zeytin, domates, salatalık ve illa ki meyvelerden oluşan bir sofrayı tercih etmek gerekiyor. Kahvaltının ardından gelen ilk konuklara bu bayram bir değişiklik yapıp, şekerin, çikolatanın yanında, fındık, ceviz, gün kurusu, kuru erik, hurma ve kuru incir ikram ederek, konuklarınızın kan şekerlerini düzenlemelerine yardımcı olun. Bayramda ve sonrasında temel kural, içinde posa öğesi bulunmayan ve bu yüzden kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidrattan uzak durmaktır”

Bayram ikramları sağlığı tehdit etmemeli

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Sökülmez ise ”Ramazan Bayramı’nda, yağlı  yiyecek, hamur işi ve şekerli tatlılardan kaçınmak gerekir” dedi.

Bayram sabahında mutlaka kahvaltı yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd.Doç. Dr. Pınar Sökülmez, sabah kahvaltısında yağsız peynir, zeytin, bal, yumurta, kepekli ekmek, süt, taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ramazan ayında uzun süre aç kalındığı ve sadece iki öğün beslenildiği için ramazan ayı sonrasında bazı sağlık problemleri oluşabileceğini aktaran Sökülmez, bayram ziyaretlerinde hızlı ve fazla miktarda, yağ oranı, kalori içeriği yüksek gıdalar tüketilmesi sonucunda kişilerde gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları  ile tansiyon yükselmesi gibi birçok sağlık problemi görülebileceğini kaydetti. 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme