Ramazan’da susuzluğa karşı naneli karışım

Ramazan Yemekleri
Beslenme ve Diyetetik uzmanı Eda Ağıllı, sahura kadar kesinlikle uyanık kalınmaması gerektiğini belirterek, “Sadece gece karanlığı ve uykuda salgılanabilen melatonin hormonu yaşlanmayı geciktiri...
EMOJİLE

Beslenme ve Diyetetik uzmanı Eda Ağıllı, sahura kadar kesinlikle uyanık kalınmaması gerektiğini belirterek, “Sadece gece karanlığı ve uykuda salgılanabilen melatonin hormonu yaşlanmayı geciktirir, kansere karşı koruyucudur ve vücudun dinlenmesini sağlar. Bu nedenle, Ramazan ayında ertelediğiniz gece uykusu sizi gün içinde halsiz ve bitkin bırakacaktır” dedi. Susuzluğa karşı ise muhteşem önerileri dile getirdi.

Susuzluğu azaltacak karışım

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, Ramazan ayında sadece uzun süre aç kalınmadığını, aynı zamanda ciddi bir susuzluk sürecinin de oruç tutanları beklediğine vurgu yaparak, şunları sözlerine ekledi:

“Günlük su gereksiniminizi karşılamanız, vücudun su kaybının önlenmesi için önemli faktörlerden birisidir. Sıvı ihtiyacını azaltmak için içecek seçiminde ayran, maden suyu tercih edilmelidir. Sizlere önereceğim, sahurda tüketebileceğiniz içecek, gün içinde susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

Bir şişe maden suyu, 200 ml su, 125 gram light yoğurt, 200 gram salatalık, 3-4 tane naneden oluşan karışım ile susuzluğunuzun önüne geçebilirsiniz. Su, yoğurt, salatalık ve naneyi blender ile karıştırın. Üzerine maden suyu ekleyin ve sonra keyifle için.”

Sahur için sağlıklı seçenekler

Uzun süre tokluk hissi sağlaması açısından sahurun, Ramazan’ın en önemli öğünü olduğunu söyleyen Ağıllı, “Bu öğünde yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal kaynaklı protein içeren besinler, tam tahıl ürünleri, badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmelidir” dedi.

Eda Ağıllı’nın Ramazan ayı için önerdiği menüler ise şunlar:

Menü 1:

2 tane yumurta ile az yağlı hazırlanmış menemen/omlet

2 dilim peynir

100 gram taze meyve

2 tane ceviz

Domates, salatalık, yeşillik

2 dilim tam tahıllı ekmek

Menü 2:

3 dilim peynir ile tost (yağsız)

1 su bardağı süt

2 tatlı kaşığı bal/reçel/pekmez

5 adet az tuzlu zeytin

Domates, salatalık, yeşillik

Menü 3:

9 yemek kaşığı kıymalı ve kepekli makarna

1 kase yogurt

Salata (Yağsız)