Muhallebili Güllaç tarifi, nasıl yapılır?

Ramazan Yemekleri
HAZIRLANIŞI: Tencereye toz şekeri, vanilyayı ve sütü döküyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz ve sütü ılıtıyoruz. Tepsiye bir kepçe süt döküyoruz. İlk yaprağı koyuyoruz. Bir kepçe süt döküyoruz. Üzeri...
EMOJİLE

HAZIRLANIŞI: Tencereye toz şekeri, vanilyayı ve sütü döküyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz ve sütü ılıtıyoruz. Tepsiye bir kepçe süt döküyoruz. İlk yaprağı koyuyoruz. Bir kepçe süt döküyoruz. Üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Bu şekilde 5 yaprak koyuyoruz. Aralarına süt ve pudra şekeri döküyoruz. Muhallebisi için, tencereye sütü, toz şekeri, pirinç ununu ve nişastayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. 5. kat güllaçın üzerine süt ve pudra şekeri döktükten sonra, muhallebisini döküyoruz. Muhallebinin kıvamı durdukça koyulaşacağı için, hemen dökmeliyiz. Muhallebinin üzerine hindistan cevizini serpiyoruz. Bu şekilde 5-10 dakika kadar bekletiyoruz. Kalan 5 yaprağı, aralarına süt ve pudra şekeri dökerek üstüste diziyoruz.

Sütünü çekmesi için dinlendiriyoruz. Biraz süt ayırıp üzerine tekrar döküyoruz. Üzerini vişne taneleriyle süslüyoruz. Dilimleyerek servis ediyoruz.

MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ

10 yaprak güllaç
2 lt. süt
2 su b. toz şeker
1 su b. pudra şekeri
1 su b. hindistan cevizi
2 pk. vanilya

MUHALLEBİSİ İÇİN:
2 su b. süt
1 çay b. toz şeker
2 çorba k. pirinç unu
1 çorba k. nişasta

SÜSLEMEK İÇİN:
vişne

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme