İstanbul’da ramazan pidesi 1,80 liradan satılacak

Ramazan Yemekleri
İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İSTESOB merkezinde düzenlenen basın toplantısında, ramazan pidesine ilişkin farklı fiyatların yetkisiz kişilerce açıklandığını hatırlatarak, bu durumun vatandaşın kafasını...
EMOJİLE

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İSTESOB merkezinde düzenlenen basın toplantısında, ramazan pidesine ilişkin farklı fiyatların yetkisiz kişilerce açıklandığını hatırlatarak, bu durumun vatandaşın kafasını karıştırdığını söyledi.

 Odanın belirlediği fiyatların birlik tarafından onaylandığını belirten Yılmaz, birlik dışında hiçbir kurumun fiyat açıklama yetkisinin bulunmadığını vurguladı.

Yılmaz, kamuoyunda fiyat karmaşası yaratmanın doğru olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

 “350 gram sade pide fiyatını 1,80 lira, 350 gram susamlı yumurtalı pide fiyatını 2 lira, 500 gram susamlı yumurtalı pide fiyatını 3 lira, bin gram susamlı yumurtalı pide fiyatını ise 6 lira olarak belirledik. Yani zam yapmadık. Biz, İstanbul’daki vatandaşımıza hiçbir zaman zamlı pide yedirmek istemedik, herkes güzel bir ramazan geçirsin diye. Biz, 300 gram ve 1,5 liralık pideyi, 350 grama, fiyatı da 1,80 liraya çıkardık. Orada açıklama yapan arkadaşlar, şimdi ne duruma düştü. Öyle bir yetkileri yok” diye konuştu.

İTO fiyatları yüksek olabilir

Fiyatların İstanbul Valiliği tarafından da onaylandığını ifade eden Yılmaz, fiyat konusunda fedakarlık yapan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer’e teşekkür etti.

Yılmaz, girdi fiyatlarının artış göstermesine rağmen zam yapmadıklarının altını çizerek, bu gramaj ve fiyatları uygulamayan fırınlara, kapatma dahil çeşitli cezaların uygulanacağını bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırınların farklı fiyat tarifeleriyle ekmek satabileceğini anlatan Yılmaz, bunlara müdahale etme yetkilerinin bulunmadığını söyledi.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer de İTO’ya fiyat tarifesinin serbest olmasına karşın kendileri için böyle bir zorunluluğu anlamsız bulduğunu ifade etti.

Özer, aynı su, maya ve unla yapılan pidenin İTO üyesi fırınlarda daha yüksek fiyatlara satılabildiğine dikkati çekerek, “Mesela onlar, 1,25 liraya ekmek satabiliyor, ama biz satamıyoruz. Şu anda bazı ilçelerde satıyorlar. Aslında onlarınki reel fiyatlar, ama biz onların fiyatlarında satamıyoruz. Gramaj az olduğunda iyi pide çıkmadığı için biz de gramajı artırdık, hatta daha iyisi olsun diye daha yüksek pide gramajları belirledik” şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme