Yaz Ramazanları İftarı Sokağa Taşıdı

Ramazan Güzeldir
Sokaklarda kurulan metrelerce uzunluğundaki masalarda ağırlanan mahalleliye profesyonel ekipler tarafından hizmet veriliyor. Bu durum çadır önlerindeki kuyruk çilesini de bitirdi. Tanınmış sanatçı ve ...
EMOJİLE

Sokaklarda kurulan metrelerce uzunluğundaki masalarda ağırlanan mahalleliye profesyonel ekipler tarafından hizmet veriliyor. Bu durum çadır önlerindeki kuyruk çilesini de bitirdi. Tanınmış sanatçı ve işadamları ise iftarlara sponsor olmak için sıraya giriyor. Sokak iftarlarını halkla kucaklaşmak için fırsat olarak gören belediyelere göre, bu programlar mahallelinin sorunlarını dinleme açısından da önemli bir fırsat.
 
Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesi, iftar sofralarını çadırlardan sokaklara taşıdı. Sabırla tutulan orucun huzuru, mahalleliyle yapılan iftarla zirveye ulaşıyor. Sokak iftarını İstanbul’da ilk Fatih Belediyesi başlattı. Trafiğe açık yollar yayalaştırma çalışmaları sonucu araçlara kapatılınca Başkan Mustafa Demir halkla sokakta iftar yapmak istedi. Fikir mahalle halkı tarafından kabul görülünce ilk sofra kuruldu. Belediye sandalye ve masaları sokağa taşıdı, mahalleli ise evinde pişirdiği yemekleri. Daha sonra İstanbul’un hemen hemen tüm belediyeleri sokakta iftar kervanına katıldı.
 
Sokak iftarlarının en coşkulu yaşandığı yerlerden Üsküdar’da sahilde deniz üzerine kurulan 3 bin kişilik sofra Boğaz manzaralı iftar imkânı sunuyor. Belediye Başkanı Mustafa Kara, "Boğaz manzaralı lüks lokantalara zengin kişiler gidebiliyor. Ancak denize kurduğumuz iftar sofrası sayesinde gelir düzeyi düşük kişiler de gelip burada orucunu açıyor." şeklinde konuşuyor. Birbirini tanımayan insanların aynı sofraya oturarak Ramazan sevincini paylaştığını belirten Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, bu tür etkinlikler ile kişilerin daha sosyalleşerek birbirleriyle yakın diyaloglar kuran bireyler olmalarına katkıda bulunduğunu dile getirdi.
 
Belediyeler, düzenledikleri iftar organizasyonlarıyla göz dolduruyor. Yemek firmalarıyla anlaşan belediyeler, servisi direkt masalara yapıyor. Köpük tabldotlar içinde üzeri şeffaf jelatinler içinde özel haznelerde gelen yemekler, iftar saatine kadar sıcak kalıyor. En az 4 çeşit çıkan yemeklerin yanında tatlı ve meyve suyu da ikram ediliyor. Belli bir gramaja göre servis edilen yemekler sayesinde misafirlerin hem sağlıkları düşünülüyor hem de israfın önüne geçiliyor. Yemek ihalesini alan firmalar yine belediyeler tarafından denetleniyor. Böylece sağlık şartlarının uygunluğu da tescillenmiş oluyor.
 
Sokak iftarlarında hayra ortak olmak isteyenler arasında ünlüler de var. Birçok ünlü, belediyelerle anlaşarak iftar veriyor. Şanslı olduklarını söyleyen Üsküdar Belediyesi Aşevi Derneği yöneticisi Ali Çiçek, "Geçtiğimiz senelerde Şansal Büyüka, Erman Toroğlu, Sibel Can, İbrahim Tatlıses, Yıldız Tilbe ve Nuri Sesigüzel de iftar verdi. Banu Alkan da geçen yıl iftar vermek istedi ancak o kadar yoğun talep vardı ki ona gün veremedik." diyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme