Üstad’dan Bir Ramazan Hatırası

Ramazan Güzeldir
Çocuktum. 6-7 yaslarında ya var ya yoktum. Bir Ramazan günüydü. Çemberlitaş’ta oturdugumuz büyük konaktan sokaga çıktım. İleride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan...
EMOJİLE

Çocuktum. 6-7 yaslarında ya var ya yoktum. Bir Ramazan günüydü. Çemberlitaş’ta oturdugumuz büyük konaktan sokaga çıktım. İleride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan birini gördüm. 10 para mı, 20 para mı, ne verdiğimi hatırlayamadığım bir horoz şekeri satın aldım. Şekeri eme eme konağa dönmek üzereydim ki, üzerime hamal kılıklı bir adam çullandı. Yarı ciddi, yarı şakacı bir edâ ile haykırdi:

– Şu bacaksıza da bak! Sokakta, elâlemin karşısında yiyor!

Ödüm patlamıştı sanki… Şekeri yere attım ve evime doğru koşmaya basladım.
Adam beni kapıya kadar kovaladı. Konağın açık kapısını bu herifin suratına çarparcasına kapatıncaya kadar adeta baygınlık geçirdim.
Şimdi, masum çocuklara değil, Ramazan günü açıkça ve iftihar edercesine sigaralarını tüttüren her vasıf dışı insanlara o hamal kılığı içindeki saffet ve hassasiyetle hitap etmek istiyorum:

– Günahınızı niçin Allah’la aranızda bırakmıyor ve sanki onun reklâmını yaparcasına, zedelediğiniz Allah hakkına kul hakkını da ekliyorsunuz?

Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda Müslümanların karşısında Oruc’a aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin dereceniz ne olmalı!
Hamalın kovaladığı çocuk bugün 75 yaşında ama, kovalayanın soyundan kimse kalmadı.
 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme