Ramazan Bayramı mesajı

Ramazan Güzeldir
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ramazan-ı şerifin, her yıl ruhlara güzellik, gönüllere zenginlik vermek, iradeleri eğitmek ve toplumsal hayata hu...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ramazan-ı şerifin, her yıl ruhlara güzellik, gönüllere zenginlik vermek, iradeleri eğitmek ve toplumsal hayata huzur iklimi getirmek üzere yücelerden gelen kutlu bir misafir olduğunu belirtti.
”Bu kutlu misafiri yarın, bir yıl sonra aramıza tekrar karşılamak üzere geldiği yüceler katına ‘elveda ya şehr-i Ramazan’ diyerek hüzünle uğurluyoruz. Ancak pazar günü bu üzüntümüz yerini bir sevince bırakıyor. Mübarek Ramazan Bayramı’na kavuşuyoruz” ifadelerini kullanan Görmez, bayramların aynı dinin, aynı inancın neşesinde insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları onaran ilahi armağanlar olduğunu vurguladı.

Acı ve açlık üretenlerin yanında olmayanların bayramı
Müslümanlar’ın idrak ettiği bu bayramın, aslında tüm insanlık adına ümit ateşi olduğuna işaret eden Görmez, farklı coğrafyalardan, dillerden, ırklardan, yaşlardan ve kültürlerden milyonlarca Müslümanın bu bayramda aynı sevinç etrafında halkalanması, merhamet kuraklığı çeken insanlığın merhameti yeniden kuşanması için tutuşturulmuş bir rahmet meşalesi olduğunu belirtti.
Görmez, bayramın bu rahmet meşalesinin, dünyayı kana bulayan ve ateşe atan ırkçılığın ve ayrımcılığın, insanlığı aç ve yoksul bırakan sömürgeciliğin, azgınlaşan ve şımaran iradelerin hak hukuk tanımayan zulüm ve haksızlıklarının pekala yenilebileceğinin en güzel göstergesi olduğunu bildirdi.

Başta Suriye ve Myanmar olmak üzere darda olan kardeşlerimize dua edelim
Bu bayram herkesin bayram sevincini ve coşkusunu içinde hissetmesini isteyen Görmez, şunları kaydetti:

”Bayramda, aile büyüklerine, akrabalara, komşulara, arkadaş ve dostlara hürmet ve muhabbetimizi gösterelim. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım. Yetimlerin, gariplerin, yaşlıların, mahkumların ve kimsesizlerin tebessümüyle bayramlarımızı aydınlatalım. Hastane köşelerinde şifa bekleyenlerin gönüllerini alalım. Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım. Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim. Başta Suriye ve Myanmar, Arakan olmak üzere dünyanın muhtelif yerlerinde zorda, darda ve sıkıntıda olan bütün kardeşlerimize dua edelim.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme