TDV Kitap Fuarı Beyazıt’ta açıldı

Ramazan Günlügü
Otuz dört yıldır kesintisiz olarak devam eden gelenek bu yıl da bozulmuyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın İBB Kültür A.Ş işbirliğiyle düzenlendiği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 17 Haziran’da Beyazıt Meyda...
EMOJİLE

Otuz dört yıldır kesintisiz olarak devam eden gelenek bu yıl da bozulmuyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın İBB Kültür A.Ş işbirliğiyle düzenlendiği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 17 Haziran’da Beyazıt Meydanı’nda kapılarını açıtı. Eş zamanlı olarak Ankara’da da gerçekleşen fuar 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

17 Haziran – 13 Temmuz 2015 tarihleri arasında açık olan fuar kapsamında her yıl geleneksel hale gelen Ramazan sohbetleri bu yıl da fuara büyük bir zenginlik katacak. 28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camii’nin avlusunda yapılmasına rağmen 2010 yılından bu yana Beyazıt Meydanı’nda düzenleniyor.

BU YIL FUARDA NELER VAR?

Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık yüz bin ayrı başlıkta yayımlanan kitapların yer aldığı fuarda, T.C Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Türkiye Diyanet Vakfı, İSAM, IRCICA ve DÖSİM (Kültür ve Turizm Bakanlığı) Yayınları da okurla buluşuyor. Ayrıca, Ramazan ayına özel yeni çıkan kitapların da yer aldığı fuarda 180 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarına ulaşmak da mümkün olacak. Okurlar, fuar süresince imza etkinliğinde buluştuğu sevdiği yazarlarla sohbet etmek imkânı da bulabilecekler.

Her yıl Beyazıt Meydanı’nda iki yüze yakın yayınevi ve bu kuruluşlara bağlı onlarca yazarı bir araya getiren Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Osmanlı dönemindeki “kitap ve ilim merkezi” olma vasfını muhafaza ediyor. Her yıl kültürel bir şölene dönüşen fuarı ziyarete gelen ziyaretçiler, Tarihî Yarımada’da, Beyazıt Camii yanında Ramazan ayının manevî atmosferini yaşama imkânı buluyor. Beyazıt Meydanı’nın tamamı, Fuar’ın çeşitli birimleri ve etkinliklerle değerlendirilecek. 180’den fazla yayınevi, Ramazan boyunca kitapseverleri, büyük çadıra eşlik eden ek çadır ve dış stantlarda ağırlayacak. Alana kurulan sahnede İBB Kültür A.Ş.’nin etkinlikleri fuara eşlik edecek.

İlk defa 1983 yılında “Dini Yayınlar Kitap Fuarı” olarak başlayan organizasyonun adı 1996 yılından itibaren toplumun bütün kesimine hitap etmek maksadıyla “Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı” olarak değiştirildi. Her yıl artan büyük bir ilgi neticesinde binlerce okur Ramazan boyunca her gün saat 11.00’den gece 24.00’e kitaplarla buluşuyor.

BEYAZIT RAMAZAN SOHBETLERİ

34.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında gerçekleşen Ramazan Sohbetleri, fuara gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği en önemli etkinliklerden biri olmaya devam ediyor. 2011 yılından beri devam eden ve beşincisi düzenlenecek olan Ramazan Sohbetleri bu yıl da Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’in katkılarıyla düzenlenen Ramazan Sohbetleri, Ramazan’ın ilk gününden Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli yirmi yedi yazarın katılımı ile gerçekleşecek. Mehmet Nuri Yardım, Dursun Gürlek, Uğur Derman, Recep Garip, Süleyman Uludağ, Ahmed Güner Sayar, Mustafa Tatçı, Necdet Subaşı, Yıldız Ramazanoğlu, Abdurrahman Şen, Hüseyin Akın, Tarık Tufan, Bedri Gencer, Melike Günyüz, Vehbi Vakkasoğlu ve Leyla İpekçi gibi isimlerin katılacağı sohbetler 18 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında her gün saat 18.00-19.00 arasında İstanbullu misafirlerini ağırlayacak.

FUARIN ANKARA BULUŞMASI

Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Beyazıt Meydanı’ndaki 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’yla eş zamanlı olarak Ankara Kocatepe Camii avlusunda da Ankaralı okurlar için Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nı gerçekleştiriyor. Star’ın haberine göre Yazar-yayıncı-okur buluşmaları için Ramazan’la bütünleşen tarihî mekânları değerlendirmeye devam eden Türkiye Diyanet Vakfı bu fuarlarla toplumu kitapla buluşturmanın yanı sıra cami avlularını, meydanları ve tarihî alanları kültür merkezi haline dönüştürerek medeniyet algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Bu anlamda Ramazan’ın manevi iklimi kamusal alanda da daha görünür bir hâl alıyor.

Ramazan ayı boyunca her gün 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda, Ankara’da 56 stantta 85 yayınevi, İstanbul’da 173 stantta 180 yayınevinin kitapları sergilenecek. Her yıl olduğu gibi yayınevleri, yüzde 50’ye varan indirimli satışlarla bu yıl da kitap dostlarını sevindirecek. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme