Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı

Ramazan Günlügü
İlk teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti. Ankara Ankaralılar Ramazan ayını ilk teravih namazı için camilere akın etti. Başkent’te 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk teravih namazını ...
EMOJİLE

İlk teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti.

Ankara

Ankaralılar Ramazan ayını ilk teravih namazı için camilere akın etti.

Başkent’te 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar camilere akın etti. Ankaralılar teravih namazı için Hacı Bayram-ı Veli Camii, Kocatepe Camii gibi Ankara’nın büyük camilerini tercih etti.

İlk teravih namazı için Ulus’ta bulunan Hacı Bayram-ı Veli Camii’ni tercih eden Ankaralılar, Ramazan ayına ulaşmanın verdiği coşkuyu yaşadıklarını, Ramazan ayının ilk teravih namazını kılacak olmanın verdiği heyecanı yaşadıklarını dile getirdi. Namaz için özellikle Hacı Bayram- ı Veli Camii’ni tercih ettiklerini dile getiren vatandaşlar, Hacı Bayram- Veli Camii’nin ayrı bir manevi havası olduğunu söyledi.

Namaz öncesinde Hacı Bayram-ı Veli’nin türbesini ziyaret ederek burada dua eden vatandaşlar, ardından camiye geçerek teravih namazını kıldı.

İstanbul

İstanbul’da vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti.

Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan başta olmak üzere kentteki camilere gelen vatandaşlar, ilk teravih namazıyla ramazanın coşkusunu yaşadı. Camileri dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi, namaz kılıp dua etti.

Kentte ilk teravih namazı için tercih edilen camilerin başında gelen Sultanahmet Camisi’ne, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Namaz öncesi vaaz veren Sultanahmet Camisi’nin emekli imamı Emrullah Hatipoğlu, ramazan ayının güzelliğini, faziletini ve bereketini anlattı. Camiyi dolduran kalabalık, vaazın ardından yatsı ve teravih namazını eda etti.Sultanahmet Camisi’ne asılan ışıklı mahyalar da meydanı dolduran kalabalığın beğenisini topladı.

‘Peygamberler Şehri’nde ilk teravih kılındı

Ramazan dolayısıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinden vatandaşlar, ilk teravih namazı için inanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa’daki Balıklıgöl’e geldi.

Mardin

Mardin ve ilçelerinde ilk teravih namazında camiler doldu taştı.

Mardin’de teravih namazını kılmak isteyen kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuklar camilere akın etti. Kentin büyük camilerinden olan Fuat Yağcı, Ulu Camii ve Kuba Camii, Kızıltepe Yeni Camii teravih namazı için gelen insanlarla doldu taştı. Camiyi dolduran vatandaşlar Ramazan’a ulaşmanın sevincini beraberce yaşadılar. İlk teravih için camileri dolduran Müslümanlar arasında çocukların da çokluğu dikkat çekti.

Tarihi Ulu Camiinde teravih namazını kılan cemaat, Ramazan ayının önemine vurgu yapılan vaazı dinledi. Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Fuat Yağcı Camiinde verdiği ilk vaazda, ‘Mübarek Ramazan ayı çok şereflidir. Bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir’ dedi.

Ramazan

Nusaybin’de de ilk teravih namazı kılındı

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde de ilk teravih namazı kılındı. İlçede kalan vatandaşlar, Şeyh Raşit Camisi’nde ilk teravih namazını kıldı. Camide yaklaşık 30 kişinin saf tuttuğu görüldü.

Muş

Muş’ta Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar ilk teravih namazını kıldı.

Muş’ta ilk teravih namazının coşkusu, merkezdeki Salih-Muhlise Çağlayan Cami’nde yaşandı. Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Salih-Muhlise Çağlayan Camisine gelen vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan’ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı. Tüm camilerde teravih kılmak isteyen kadınlar için ayrı bir alan oluşturulurken, aileleriyle birlikte camilere gelen çocuklarda ilk teravih namazlarını kıldı.

Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, oruç ve ramazanın önemine değinerek, “Bu ayın kıymetini bilmemiz lazım, bu ayı iyice değerlendirmemiz lazım. Günahlarımızın bağışlanması için mutlaka bu ay geceyi de, gündüzü de çok güzel bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Geceyi ibadetle, tövbeyle, istiğfarla, zikirle, Kur’an okumakla geçirmeliyiz, gündüzünde de oruç tutmalıyız. Gündüz oruç tuttuğumuz zaman mümkünse 5 vakit namazımızı cemaatle kılarsak ve geceyi de teravih namazıyla, teheccüd namazıyla, duayla, zikirle sahura kalkmakla, sahurun bereketinden yararlanmakla geçirirsek inşallah bayram günü geldiği zaman günahlardan arındırılarak, bayram namazına çıkmış oluruz” ifadelerini kullandı.Bursa

Bursa’da, tarihi Ulu Cami ve Emir Sultan Camisi’ne ramazanın ilk teravihinde yoğun ilgi gösterildi.

Özellikle yabancı turistlerin kentte öncelikle ziyaret ettiği Ulu Cami ve Emir Sultan Camisi Müslümanların akınına uğradı. Ramazanın başlamasıyla ilk teravihi bu camilerde kılmak isteyenler camileri doldurdu..

Bazı vatandaşlar namazı çocuklarıyla kıldı. Camide yer bulamayanlar ise caminin bahçesine serilen hasır seccadelerde namazlarını kıldı.

Engelli bir gencin Ulu Cami’nin giriş kapısında engelli aracında namaz kıldığı görüldü.Öte yandan, namaz sırasında bazı küçük çocukların uyuyakalması da dikkati çekti.

Elazığ

Elazığ’da Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar camilere akın etti.

Elazığ’da on bir ayın sultanı Ramazan ayını karşılayan vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için İzzetpaşa Camii başta olmak üzere tüm camileri doldurdu. Namaz öncesinde din görevlileri, ramazan ayının önemi hakkında vaaz verdi.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Yer bulamayan vatandaşlar ise camilerin avlularında namazlarını kıldı.

Eskişehir

Eskişehir’de vatandaşlar, Ramazan ayının ilk teravih namazını kılarak 11 ayın sultanını karşıladı.

İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında Eskişehir’deki camilere akın eden vatandaşlar, Ramazan’ın coşkusunu yaşadı. Ramazan ayının ilk teravih namazında camiler dolup taşarken, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş, teravih namazı için dakikalar öncesinden camilere akın etti. Din görevlilerinin verdiği vaazı dinleyen Eskişehirliler, bol bol dua etti.

Mahyalar Eskişehir’i aydınlattı

Ramazan ayının geleneklerinden olan mahyalar, ilk teravih namazı öncesi yakıldı. Reşadiye Camii’nde şerefeleriyle birlikte yakılan mahyalar, 11 ayın sultanının haberiyle geceyi aydınlattı. Elektrik teknisyeni Ahmet Namık Akdoğan tarafından hazırlanan mahyada bu sene, Bakara Suresi’nin 222’nci Ayet-i Kerimesi olan ‘Allah Tövbe Edenleri Sever’ yazısı yer alıyor.Kırklareli

Kırklareli’de ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar, Hızırbey ve Kapalı camiler başta olmak üzere kentteki camileri doldurdu.

Hızırbey Camisi’ne gelen kadınlar, kendilerine ayrılan bölümde teravih namazını kılarken, bazı vatandaşlar da camiye çocuklarıyla geldi. Camileri dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi namaz kılıp dua etti.

Hızırbey Camisi’nde teravih namazını kılan Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, ramazanın en iyi şekilde idrak edilmesi ve tüm Müslümanların oruç tutması gerektiğini belirterek, bu sayede Müslümanların birlik ve beraberlik duygularının güçlenebileceğini söyledi.

Ramazan

Tekirdağ

Tekirdağ’da da ilk teravihi kılmak için vatandaşlar başta Tarihi Rüstem Paşa Camisi olmak üzere kentteki camilere akın etti.

Kadın ve çocukların da yoğun ilgi gösterdiği teravih namazı öncesi, ramazanın faziletinin anlatıldığı sohbetler yapıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme