Kabe’de ilk teravih namazı kılındı

Ramazan Günlügü
Kabe, ilk teravih namazını burada kılmak isteyen Müslümanlarca dolduruldu. Mescid-i Haram’a giremeyenler ise namazlarını cadde ve sokaklarda eda etti.             &...
EMOJİLE

Kabe, ilk teravih namazını burada kılmak isteyen Müslümanlarca dolduruldu. Mescid-i Haram’a giremeyenler ise namazlarını cadde ve sokaklarda eda etti.                          

Teravih dolayısıyla Mescid-i Haram etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kabe’yle bağlantılı caddelerde uzun süre trafiği sıkışıklığı yaşandı.

Teravih, Kabe imamları tarafından müezzin mahfilinin altında kıldırıldı. Kabe’nin etrafındaki tavaf alanı ise umre ziyareti için gelenlere ayrıldı. Namazdan sonra vitir namazını kıldıran Şeyh Dr. Abdurrahman es-Südeys, İslam alemi için dua etti.

Öte yandan,  Etrafı serin tutması için Mescid-i Haram’ın  avlusunda bulunan pervanelerden de namaz süresince su serpildi.  

Kabe’de iki saat süren teravih her gün iki imam tarafından hatimle yirmi rekat kıldırılıyor.  

Mescid-i Aksa’da da ilk teravih namazı kılındı

Ramazan ayının başlangıcı için gök bilimsel hesaplamalar yerine Hz. Peygamber’in sünneti olan hilali çıplak gözle görmenin ölçü alındığı Filistin’de, ramazanın ilk orucu için bu gece sahura kalkılacağı akşam namazından sonra duyuruldu. Televizyon, radyo ve cami minarelerinden yapılan duyurunun ardından Kudüs’te akşam namazı sonrası havai fişekler atıldı. Daha sonra yatsı namazı için Mescid-i Aksa’yı dolduran Müslümanlar ramazanın ilk teravih namazını hatimle kıldı.  

Öte yandan, Mescid-i Aksa’da da ramazan ayı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Aksa’nın içi temizlendi. Ramazan ayı boyunca çok sayıda sivil toplum kuruluşu Mescid-i Aksa’nın içinde akşam namazına gelen Müslümanlara iftar yemeği verecek. Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinliler evlerinin önünü özel olarak ışıklandırdı. En yaygın ışıklandırma ise kapı önlerine asılan “ay ve yıldız” şeklindeki ışıklandırma oldu.

Ramazanın bugün başladığı ülkeler

Bu arada, Suudi Arabistan, Suriye, Lübnan, Katar, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman Sultanlığı ve Kuveyt’te de ramazan ayının ilk günü pazar olarak açıklandı. Afrika ülkelerinden Uganda, Etiyopya, Sudan, Somali, Güney Sudan, Burundi, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya’da hilal cumartesi görülemediği için ramazana pazar günü başlanacak. Latin Amerika’daki 34 ülkede yaşayan Müslümanlar da ramazana yine bugün başlayacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme