Hırka-i Şerif 2 Haziran Cuma günü açılıyor

Ramazan Günlügü
Veysel Karani Hazretleri’nin, Peygamber Efendimiz (SAV)’i görmese de onun yaşam tarzı ve hassasiyetlerinden esinlenerek, hiç kimsenin yol göstermesi olmadan sırf Cenab-ı Hakk’ın irşadıyla velayet dere...
EMOJİLE

Veysel Karani Hazretleri’nin, Peygamber Efendimiz (SAV)’i görmese de onun yaşam tarzı ve hassasiyetlerinden esinlenerek, hiç kimsenin yol göstermesi olmadan sırf Cenab-ı Hakk’ın irşadıyla velayet derecesine ulaştığına inanılmaktadır. Veysel Karani Hazretleri bu muhabbet, samimiyet ve bağlılığın neticesinde Peygamber Efendimiz tarafından mübarek hırkalarıyla ödüllendirilmiştir.

O günden bugüne, Veysel Karani Ailesi, hırkanın güvenli ve sağlıklı koşullarda muhafazası için günümüzdeki istirahatgahına gelinceye kadar çok farklı mekânlarda mübarek emaneti ziyarete açmıştır. En nihayetinde, Hırka-i Şerif ’in sergilendiği mekanların ziyarete kâfi gelmemesi sebebiyle 1847 – 1851 yılları arasında Sultan Abdülmecid tarafıdan bugünkü Hırka-i Şerif Camii inşa edilmiştir. Hırka-i Şerif, 1851 yılından bu yana aynı mekânda yeri hiç değiştirilmeden muhafaza edilmektedir.

İnceliği, zarafeti ve neredeyse bugünkü teknikle bile örülmesi imkansıza yakın olması sebebiyle bir sanat şaheseri olarak değerlendirilen Hırka-i Şerif, günümüzde Veysel Karani Hazretleri’nin 58. ve 59. kuşak torunları tarafından son derece itina ve dikkatle korunmaktadır.

Camimiz, kapsamlı bir restorasyondan geçtiği ve çalışmaların bu yıl da devam ettiği için, maalesef ibadete kapalıdır. Görevliler, ibadet etmek isteyen ziyaretçileri caminin avlusundaki geçici mescide yönlendireceklerdir.

Müberek Hırka-i Şerif; hafta içi saat 10.00 ila 18.00 arası, hafta sonu ise 09.00 ila 18.00 arasında ziyarete açılacaktır ve ziyaret, arife günü ikindi namazı sonrasına kadar devam edecektir. Kadir Gecesi ise, ziyaret teravih namazı sonrası sabah 2:30’e kadar devam edecektir. Hırka-ı Şerif’i ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız, İETT‘nin Ramazan Hattı otobüslerini kullanabilirler.

Hırka-i Şerif ziyaretinde engelli, hasta, yaşlı ve hamile ziyaretçiler, sırada beklemeden görevli refakatinde engelli asansörüyle gayet rahat bir şekilde ziyeretlerini gerçekleştirebileceklerdir. Kendilerine mutlaka bir vakıf görevlisinin refakat edeceği ziyaret için www.hirkaiserifvakfi.com ve www.hirkaiserifvakfi.org adresinden veya 0212 631 73 03 numaralı telefondan bilgi alınabilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayının ilk Cuma günü (02 Haziran 2017 Cuma) saat 10.00’da mübarek Hırka-i Şerif ziyarete açılacak ve tüm İslam Alemi’ndeki peygamber âşıklarının bir yıllık özlemi sona erecektir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme