Çocukları 7 yaşında oruca alıştırın

Ramazan Günlügü
Uzman Dr. Ayşe Dolmacı’nın” Çocuklarımıza Kolay Oruç Tutmaları İçin Yardımcı Olalım” başlıklı yazısında çocukların ilk oruç tutma deneyimlerini, en geç 7 yaşında gerçekleştirmeleri önerisinde bu...
EMOJİLE

Uzman Dr. Ayşe Dolmacı’nın” Çocuklarımıza Kolay Oruç Tutmaları İçin Yardımcı Olalım” başlıklı yazısında çocukların ilk oruç tutma deneyimlerini, en geç 7 yaşında gerçekleştirmeleri önerisinde bulundu. Çocukların küçük yaşta ailelerinin oruç tutmalarına şahit olmaktan büyük sevinç duyduklarını ve bunu kendilerinin de uygulamak istediklerini belirten Dolmacı, ailelerin bu istekli ve hazır oluş dönemlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini işaret etti. Uzman Dr. Ayşe Dolmacı şu tavsiyelerde bulundu:

Çocukların küçük yaşta oruç tutma isteği fıtratlarında vardır. Bu meyil sayesinde oruç tutma teklifini bize, bizden önce onlar getirirler. Bu istekli ve hazır oluş dönemleri iyi değerlendirilmeli. Çocuğun yaşının daha çok küçük olduğunu düşünüyorsak, onlara tekne orucu tutmalarını önerebilirsiniz. Tekne oruçları, tam gün oruç tutmaya bir hazırlık mahiyetindedir. Çocuk en azından belirli bir süre içinde kendisini disipline etmeyi öğrenir.

Çocukların tuttukları ilk oruçlar genelde aile büyükleri tarafından ödüllendirilir. Bu çok güzel bir uygulamadır. Oruç gibi bir ibadetin üstesinden gelen çocuklar uygun şekilde ödüllerle cesaretlendirilmeli. Tuttukları oruca olan saygı ve bundan duyulan sevinci belli etmeliyiz. Bu şekilde onlar da takdir edilmenin coşkusuyla ve ailelerini sevindirmiş olmanın mutluluğuyla büyük sabır ve gayret gerektiren bu ibadeti canla başla yerine getireceklerdir.

Yaşları ilerlemiş çocuklara özel etkinlikler düzenlenmeli. Mümkün olduğu kadar sevdikleri yemekler pişirilmeli. Oruç ibadetinin insana kazandırdığı maddi ve manevi faydalar anlatılarak, ergenlik çağına kadar her yıl biraz daha alışkanlık kazanmaları sağlanmalı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme